Ana içeriğe atla

Çekya'da Banka Hesabı Açmak

Kariyer veya eğitim hedeflerinden dolayı Çekya’da yaşamaya karar verdiyseniz finansal işlemlerinizi gerçekleştirmek için bir banka hesabına ihtiyacınız olacaktır.

Birtakım formaliteleri yerine getirdikten sonra Çek Cumhuriyeti’nde banka hesabı açmak oldukça kolaydır.

Hesap açmak için müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunan bankalar arasından seçim yapabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti bankaları
İhtiyaçlarınıza en uygun bankayı aramaya, Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük bankalardan bazıları hakkında bilgi edinerek başlayabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nde İngilizce konuşan personeli olan çok sayıda banka vardır. Bu, yabancılar için ülkede banka hesabı açmayı kolaylaştıran etkenlerdendir.

En popüler yerel Çek Cumhuriyeti bankalarından bazıları şunlardır:

Česká Spořitelna
Citibank
ČSOB (Československá Obchodní Banka)
Max Banka (eski adıyla Expobank)
Ülkede yer alan global bankalardan bazıları aşağıdaki gibidir:

HSBC
Unicredit Bank
Sberbank
Raiffeisenbank
Yabancıların en çok tercih ettiği Çekya bankaları hakkında bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

Unicredit Bank
Şube sayısı: 90’ın üzerinde
Sunulan ürünler: Çeşitli hesaplar, ev kredisi, krediler, sigortalar, tasarruf ürünleri ve daha fazlası
Olası ücretler: Bazı hesapların aylık işletim ücretleri olabilir ancak minimum bakiyeyi koruyarak bu ücretleri azaltabilirsiniz.

Raiffeisenbank
Şube sayısı: 100’ün üzerinde
Sunulan ürünler: Hesaplar, mevduatlar, krediler, ev kredisi, iş ve kurumsal hizmetler
Olası ücretler: Banka hesapları hesap işletim ücreti olmadan kullanılabilir ancak bazı işlem ve hizmet ücretleri mevcuttur.

Česká Spořitelna
Şube sayısı: 398
Sunulan ürünler: Hesaplar, krediler, ev kredisi, sigorta ve yabancı para hesapları da dahil olmak üzere belirli yabancı bankacılık hizmetleri
Olası ücretler: Bazı hesaplarda aylık ücretlerden feragat etmenin yolları vardır. Hizmet ücretleri geçerli olmaya devam eder.

Citibank
Şube sayısı: Hizmetler, Prag’da ofisleri bulunan Citibank Europe aracılığıyla sunulmaktadır.
Sunulan ürünler: Varlıklı bireyler ve aileler için özel bankacılık hizmetleri ile kurumsal müşterilere yönelik hizmetler
Olası ücretler: Yatırım ve risk yönetimi hizmetlerine odaklanan özel bankacılık ücretlerinin yüksek olması muhtemeldir.
Max Banka (eski adıyla Expobank)

Max Banka, ExpoBank’ı satın alarak ağırlıklı olarak dijital banka olma amacıyla tamamen yeniden markalandı.

Şube sayısı: Banka temel olarak online hizmet vermeyi hedeflese de Prag’da gidebileceğiniz fiziksel bir Max Banka şubesi bulunmaktadır. .
Sunulan ürünler: Vadesiz ve vadeli hesaplar
Olası ücretler: Hesap türüne göre değişebilen ücretler
Çekya’da banka hesabı açma süreci
Çek Cumhuriyeti’ne vardığınızda tüm belgelerinizi hazırlayarak herhangi bir banka şubesine gidebilirsiniz.

Birçok banka, süreç boyunca size yardımcı olabilecek İngilizce konuşan personele ve ürün bilgilerini daha kolay anlamanız için İngilizce web sitesine sahiptir.

Bankalarda açabileceğiniz bazı hesap türleri aşağıdaki gibidir:

Yabancı hesap: Bazı Çek bankaları, farklı para birimli hesaplar ve yatırım yönetimi gibi yabancıların ihtiyaç duyabileceği özellikler sunan ürünlere sahiptir. Yüksek birikimlere sahip bireyler ve aileler de bu hesap çeşidinden faydalanabilir. Bazı bankalar, yerleşik olmayan kişilere şubede 2 kimlik belgesini ibraz etme şartıyla standart bir hesap açmasına izin verebilir.
Yerli hesap: Çekya’da yasal olarak ikamet edenler için pek çok farklı hesap çeşidi mevcuttur. Bazı bankalar çeşitli vadeli hesap hizmetleri sunarken bazıları daha çok online veya bir uygulama aracılığıyla kolay erişilebilen dijital hizmetlere odaklanır.
Öğrenci hesabı: Çoğu Çek bankasının hem çocuklar hem de üniversitedeki öğrenciler için uygun hesapları vardır. Bunlar genellikle daha düşük ücretlere sahiptirler ancak standart hesap türlerinde bulunan hizmetlere sahip olmayabilirler.
Vadeli hesap: Kolay erişimli online vadeli hesaplar ve sabit vadeli mevduat ürünleri birçok Çek bankasında mevcuttur.
Visa Electron’un kullanımı Çek Cumhuriyeti’nde oldukça yaygındır. ATM’ler ise Visa, EuroCard, MasterCard, Maestro ve American Express kartlarıyla uyumludur.

ATM’lerde İngilizce, Almanca veya Fransızca gibi birkaç dil seçeneğinden birini seçebilirsiniz. ATM’ler tüm şehirlerde banka şubelerinde, metro istasyonlarında ve postane gibi yerlerde bulunmaktadır.

Birçok mağaza, uluslararası perakende markaları, otel ve restoran kartla ödemeyi kabul eder. Ancak daha küçük kasabalardaki restoranlar ve dükkanlar nakit ödemeyi tercih edebilmektedir.

Çekya’da banka hesabı açmak için gerekli belgeler
Çekya’da banka hesabı açmak için gereken belgeler, seçeceğiniz hesap türüne göre değişebilir.

Genel olarak Çek Cumhuriyeti’nde bir banka hesabı açmak için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacaktır:¹

Geçerli bir pasaport
Başka bir kimlik belgesi (ehliyet, kimlik kartı veya ikamet kartı)
Minimum depozito tutarı (bankaya bağlı olarak 200 CZK ile 2.000 CZK arasında)
Öğrenciyseniz eğitim kurumunuzdan alacağınız öğrenci belgesini veya öğrenci vizenizi ibraz etmeniz gerekecektir.

Bazı durumlarda online olarak bir banka hesabı açmak mümkündür ancak yine de kimlik belgelerinizi sunmak ve minimum depozitoyu yatırmak için bankaya şahsen uğramanız gerekecektir.¹

Hesap başvurunuzu online olarak başlatmak için bankaların web sitelerinde bulunan ilgili formu doldurabilirsiniz. Banka gerekli hazırlıkları yapıp bir sonraki iş günü randevu ayarlamak için sizi arayacaktır. Bu süreç hızlı işlediğinden genellikle 1 gün içinde randevu alabilirsiniz.

Sözleşmenin imzalanması ve hesabınızın resmi olarak açılmasıyla ilgili son işlemleri halletmek için şubeye bizzat gitmeniz gerekecektir.

Bunların haricinde,

İsterseniz Wise ile geleneksel bankacılık kesintilerine takılmadan Çekya Euro IBAN ve banka hesabı açabilirsiniz.

Buradan referansımla bir Wise hesabı açarak ilk 2 seferde ücretsiz gönderim hakkı, diğer gönderimlerinizde bankalara göre %85 daha uygun gönderimler yapabilirsiniz. https://wise.com/invite/u/birolcakir
Bu blogdaki popüler yayınlar

Hollanda Schengen Vizesi

Hollanda Schengen vizesi ile ilgili tüm dosyaları Word ve PDF olarak aşağıda indirme linklerinden bulabilirsiniz. Hollanda Schengen vizesi hakkında bilmeniz gerekeen tüm detaylar adında eklediğimiz PDF dosyasınız dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Hollanda bazı konularda Türk vatandaşlarına ekstrabazı sınırlamalar ve kısıtlamalar koymaktadır ve bunu malesef ankara anlaşmasına aykırı olduğu halde koymaktadır ve devam ettirmektedir. Bu yüzden Vize başvurunuzda ve ülkeye girerken mutlaka kurallara tam olarak uymaya çalıştığınızdan emin olun.   PDF DOSYALAR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN TÜM DETAYLAR PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI VE  HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤ HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ 18 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR İÇİN DOLDURULMASI GEREKEN İZİN FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU KONTROL LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   VİZE BAŞVUR

Almanya İş Arama İşçi Vizesi

Başvuru Şartları ➤  Vize başvuru formu, formlar başvuran tarafından  doldurulacak ve ıslak imza atılacak ve 2 adet olacak (Almanca)  (buradan izleyerek doldurabilirsiniz) ➤  En az 1 yıllık geçerliliği olan pasaport ve pasaportta kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın (fotoğraflı sayfa) 2 adet fotokopisi ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomaları için Anabin'den  (buradan videomuzu izleyerek denkliğinizi kontrol edebilirsiniz)  alınan denklik belgesi (eğer denkliğiniz yoksa KMK dan denklik alınması gerekiyor) ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomalarının ders içerikleri ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. maddesi ile alınmış Kalfalık / Ustalık Belgesi ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. mad

Almanya Schengen Vizesi

PDF DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ GENEL UYGULAMA VE BİLGİLENDİRMELER DOSYASI PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR   WORD DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN İNGİLİZCE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN TÜRKÇE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ONLİNE BAŞVURU LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU VE RANDEVU ALMA LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ RANDEVU DEĞİŞTİRME VEYA İPTAL LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ÜCRETLERİ VE EK HİZMETLERİ BİLGİLENDİRME LİNKİ