Malta'da Banka Hesabı Açmak

Türkiye’den Malta’da banka hesabı açmak
Malta, hem eğitim hem de yatırım alanlarında avantajlar sunar. Bundan dolayı dünya çapında ilgi görmektedir. Ülkenin anadili Maltaca olmasına rağmen İngilizce de yaygın olarak kullanılır.

Avrupa Merkez Bankası 2014 yılından bu yana Malta’daki bankacılık sistemini denetlemekten sorumludur. (Malta, Avrupa bankacılık yasasına bu yılda geçmiştir.) Malta’daki bankaların Avrupa Birliği standartlarıyla tam uyumlu olan çok çeşitli ve geniş portföyleri vardır. Ülkeye bağlı olanaklar, örneğin verimlilik ve daha az bürokrasi sayesinde burada hem yerel halk hem de yabancılar (Avrupa Birliği’ndeki ve Avrupa Ekonomik Birliğindeki ülkelerin dışında kalan ülkelerin vatandaşları) bankacılık sistemine dahil olabilmekte.¹

Malta’daki en yaygın hesap türlerinden bazıları şunlardır:

Vadesiz hesap: Bu hesap türü, nakit kullanmadan ödeme yapmayı sağlar ve günlük kullanıma göre tasarlanmıştır.
Temel hesap: Avrupa Birliği üyesi olan bütün ülkelerde bulunan bir hesap türüdür. Sadece belli başlı banka işlemleri için tasarlanmıştır.
Tasarruf hesabı: Para çekmenin kısıtlandığı ve belli sürelerle faiz işlenen bir hesap türüdür.
Kurumsal hesaplar.
Bir yabancının Malta’da banka hesabı açması için gereken belgeler:

Pasaport veya başka bir kimlik belgesi,
Banka tarafından düzenlenmiş bir başvuru formu,
Yakın tarihli bir elektrik, doğalgaz veya su faturası,
Banka referansı.
Yabancıların ülkede banka hesabı açabilmeleri için kredi skorlarının iyi olması gereklidir.

Malta’da ticari aktivite yürütebilmek için, şirketinizin ülkede bir işletme hesabının olması gerekir.

Kurumsal banka hesabı genelde şirket kayıt prosedürü sırasında açılır çünkü kurucuların işletmenin ortak anaparasını yatırmaları gerekmektedir. Bundan sonra, şirketin para transferlerinin çoğu banka hesap ekstrelerine yansıtılacaktır.¹

Malta’da kurumsal hesap açabilmek için şu belgeleri sağlamanız istenir:

Her paydaşın ve yöneticinin pasaport ve kimlik belgesi kopyaları,
Şirketin yasal belgelerinin fotokopileri,
Şirketin faaliyet belgesi,
Paydaşların ve şirketin banka referansları,
Her paydaşın ve yöneticinin Malta’daki adreslerini gösteren elektrik, doğalgaz veya su faturaları.
Malta’da hesap açabileceğiniz banka türleri ise şöyledir:

Yerel büyük bankalar:² Malta’da banka hesabı açmanın hem vatandaşlar hem de yabancılar için genel olarak kolay olduğu ifade edilmektedir. Ülkede çalıştığınız veya yasal bir şekilde yaşadığınız sürece bankalar sizi muhtemelen geri çevirmeyecektir. Ama ülkede yaşayan yabancıların birçoğuna göre, farklı bankalar ve hatta farklı şubeler farklı belgeler isteyebilmektedir (örneğin ikametgah belgesi).

Malta’daki birçok banka vadesiz hesaplardan aylık ücret kesmez. Ancak farklı ücretlendirmeler olabilir. Örneğin ödemelerde veya hesabın erken kapatılmasından dolayı kesinti yapılabilir. Minimum depozito ücretli belirlenebilir. ATM’den para çekme, çekler, limit aşımı ve uluslararası transferler gibi durumlarda ekstra masraf oluşabilir.

Online bankalar:² Dijital veya online bankalar, bütün veya çoğu bankacılık hizmetlerini sunan tam teşekküllü bankalardır. Tek farkları, geleneksel bankalar gibi şubelerinin bulunmaması, bütün bankacılık işlemlerinin online yapılmasıdır. Bu bankaların hizmetleri, geleneksel bankalara kıyasla genelde daha kısıtlıdır. Ancak, mevcut hizmetlerini daha düşük ücretlerle sunmaları mümkün olabilmekte. Ayrıca, kullanıcı dostu web siteleri veya mobil arayüzleri olma ihtimali yüksektir. Ne var ki, bu online bankaları kullanabilmek için Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde (bazılarında Birleşik Krallık, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’de) ikamet ettiğinizi göstermeniz gerekmektedir.

Uluslararası bankalar:² Malta, bazı uluslararası bankalara da ev sahipliği yapmaktadır. İkamet ettiğiniz ülkede bu bankalardan birinde hesabınız varsa Malta’da bankacılık hizmetlerinden (en azından bazılarından) yararlanma ihtimaliniz olabilir. Ayrıntılı bilgiyi bankanızdan edinebilirsiniz.

Bunların haricinde,

İsterseniz Wise ile geleneksel bankacılık kesintilerine takılmadan Malta Euro IBAN ve banka hesabı açabilirsiniz.

Buradan referansımla bir Wise hesabı açarak ilk 2 seferde ücretsiz gönderim hakkı, diğer gönderimlerinizde bankalara göre %85 daha uygun gönderimler yapabilirsiniz. https://wise.com/invite/u/birolcakir