AB'de, Schengen vizesi başvuru sürecinde dijitalleşme öngören yeni kurallar konusunda siyasi uzlaşı sağlandı. Değişim, Türkiye vatandaşlarını da ilgilendiriyor.

AB'de Schengen vize başvuru sürecinin dijital ortama taşınması konusunda siyasi mutabakat sağlandı.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi'nin bu konuda ulaştıkları siyasi uzlaşmadan memnuniyet duyulduğunu duyurdu. Komisyon yayımladığı açıklamada, mevcut prosedürlerin hem vize başvurusunda bulunanlar hem de bu başvuruyu değerlendiren ülkeler açısından külfetli ve maliyetli olduğuna dikkat çekti, üzerinde mutabık kalınan yeni kurallar sayesinde Schengen vize sürecinin modernize edileceğini kaydetti.

Neler değişecek?

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi'ndeki resmi onay süreçleri tamamlandıktan sonra yürürlüğe girecek olan yeni AB yönergesi, Schengen bölgesini ziyaret etmek için vize almak zorunda olan Türkiye gibi üçüncü ülkelerin vatandaşlarını ilgilendiriyor.

Yeni dönemde vize başvuruları konsolosluklarda ya da vize bürolarında yapılmayacak. Bunun yerine başvurular dijital ortamda, "AB online vize başvuru platformu" üzerinden yapılacak.

Vize başvurusunda bulunanlar bu platformda bir hesap açacak, kendilerinden istenen belgeleri buraya yükleyecek, başvurularına yanıt da, bu hesaba gelecek. İlk Schengen vizesi başvurusunda bulunanların konsolosluklara gitmesi gerekebileceği belirtiliyor.

Başvuranlar, hangi Schengen ülkesini ziyaret etmek istediklerine bakılmaksızın, tüm ülkeler için aynı vize ücretini ödeyecek.

Vizeler artık pasaporta basılmayacak, bunun yerine şifrelenmiş dijital vize (şifrelenmiş 2D-Barkod) verilecek