Slovakya'da Banka Hesabı Açmak

Slovakya vatandaşı olmasanız da ülkede banka hesabı açabilirsiniz. Gerekli belgelere sahipseniz süreç oldukça kolay geçer. İstenen belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Banka hesabı açmak için genellikle seçtiğiniz bankanın bulunduğunuz bölgedeki şubesinden randevu almanız gerekir. Bazı bankalar online olarak hesap açmanıza olanak tanır. Hangi yöntemi seçerseniz seçin çeşitli formlar doldurmanız ve şu belgeleri sunmanız istenebilir:

Geçerli bir pasaport veya fotoğraflı bir kimlik belgesi
Vatandaşı olduğunuz ülkenin kimlik belgesi
Oturma izni kanıtı
Adres kanıtınız (fatura veya resmi yazışma biçiminde)
(Mümkünse) Vergi mükellefinin ikametgah belgesi
Bazı durumlarda, seçtiğiniz banka hesabının açılması için belli bir miktar para yatırmanız gerekebilir. Bazı bankalar, hesabınızın onaylanıp aktive olması için bizzat vereceğiniz bir imza örneği isteyebilir. Slovakya’daki çoğu banka hesap açma ücreti istememektedir.

Slovakya bankaları
Slovakya’da hesap açmak için seçebileceğiniz bir dizi banka bulunmaktadır. Her biri rekabetçi hizmetler ve teklifler sunar. Birçok şubede İngilizce konuşan personel bulunur. Slovakya’daki bazı popüler bankalar:

Mbank
Tatra Banka
VUB Banka
Slovenska Sporitelna
Her banka, vadesiz mevduat hesabı ve birikim hesabından şirket hesabı ve online bankacılığa kadar değişen farklı hesap tipleri sunar.

Slovakya’da yerel bir banka hesabı açmaya ihtiyacınız olup olmadığı uyruğunuza ve finansal gereksinimlerinize bağlıdır. Örneğin halihazırda Avrupa Birliği vatandaşıysanız (veya Avrupa Birliği ülkelerinde yasal olarak ikamet ediyorsanız) ve AB’de geçerli bir banka hesabınız varsa ilaveten yerel bir banka hesabı açmanız gerekmeyebilir. Slovakya’da hizmet veren bir Avrupa Birliği bankasında hesabınız varsa banka şubenize artık Slovakya’da yaşadığınızı bildirmeniz yeterli olacaktır.¹

Yukarıdaki kriterlerden hiçbirine uygun değilseniz ülkeye yerleşir yerleşmez bir banka hesabı açmanız önemlidir. Bu sizi yalnızca para çekme ve işlem ücretleri ödemekten kurtarmakla kalmaz aynı zamanda paranızı da güvende tutar.¹

Slovakya'da banka hesabı açma süreci
Slovakya’da bankalar genelde pazartesiden cumaya, 8:00-15:00 veya 17:00 saatleri arasında hizmet verir. Cumartesi ve pazar günleri genelde kapalı olurlar. Dijital bankacılık sektörü Slovakya’da istikrarlı bir şekilde gelişmektedir. Online bankalar her geçen gün daha fazla popülerlik kazanmakta, mevcut bankalar ise müşterilerine online olarak hesap açma ve diğer işlemleri online olarak halletme imkanı sunmaktadır.

Büyük ödeme ağları Slovakya’da kabul görmektedir. Ne var ki, bütün banka kartları bütün ATM’lerde kullanılamaz. Kartınızla aynı ağda olan bir ATM kullanmanız gerekir.

Slovakya’da PIN numaraları dört hanelidir. Çipli kartlar ve dört haneli PIN’i olan kartlar ülkedeki ATM’lerde muhtemelen sorunsuz çalışacaktır.

Para çekme limitiniz, bankanızın halihazırda bir para çekme limiti koyup koymadığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin, günlük 250 pound çekme limitiniz varsa, bu limit yurt dışında para çekerken de geçerli olacaktır. Ne var ki, belirlenmiş bir para çekme limitiniz yoksa ATM sağlayıcısının kuralları geçerli olur. Slovakya’da çok sayıda ATM sağlayıcısı olduğu için limitler değişiklik gösterebilir.¹

Slovakya’da banka hesabı açmak için gerekli belgeler
Bir yabancının Slovakya’da bir banka hesabı açabilmesi için birkaç şartı yerine getirmesi ve birtakım bilgileri sunması gerekir. Bunlar bankalar arasında değişiklik gösterebilir.

Bir veya iki kimlik belgesi göstermeniz gerekir. Bunlardan birinde fotoğraf ve ikamet adresi bulunmalıdır. Yazışma adresiniz hakkında da bilgi istenebilir ve bazı bankalar oturma izninizi sorabilir. Başvuru formu doldurmanız istenebilir. Minimum bir bakiye yatırmanızın yanı sıra vergi mükellefinin ikametgahı getirmeniz gerekebilir. Banka hesabı açmak genelde ücretsizdir. Hesabınızın aylık muhafaza ücreti bankadan bankaya göre değişiklik gösterir. Bu ücret euro veya yabancı bir kur cinsinden olabilir. Hesabınızı kapatmak ücretsizdir ancak banka 7 euroya kadar sabit bir hesap bakiyesi belirleyebilir.

Euro hesabınız varsa banka kartınız muhtemelen bir hizmet paketi ile teslim edilmiştir. Kredi kartı, banka hesabından bağımsız olarak çıkarılır. Birçok kredi kartı ve banka kartı ATM’lerden nakit para çekmenin yanı sıra otellerde, restoranlarda, mağazalarda ve benzin istasyonlarında ödeme yapmak için kullanılabilir. Kredi kartları farklı para birimlerine çevrim yapmak için de kullanılabilir. Ayrıntılı bilgi için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

Slovakya’da 2009 yılından beri euro kullanılmaktadır. Slovakya Ulusal Bankasının (Národná banka Slovenska) web sitesi döviz kurları, kâr oranları ve diğer finansal veriler hakkında güncellenmiş bilgi sunmaktadır. Ticari bankaların döviz kuru oranları ulusal bankanın yayınladığı oranlardan bir miktar farklı olabilir.

Bunların haricinde,

İsterseniz Wise ile geleneksel bankacılık kesintilerine takılmadan Slovakya Euro IBAN ve banka hesabı açabilirsiniz.

Buradan referansımla bir Wise hesabı açarak ilk 2 seferde ücretsiz gönderim hakkı, diğer gönderimlerinizde bankalara göre %85 daha uygun gönderimler yapabilirsiniz. https://wise.com/invite/u/birolcakir