Ana içeriğe atla

Amerika'da Banka Hesabı Açmak

​Türkiye’den Amerika’da banka hesabı açmak mümkün mü?
ABD’de paranızı güvenli bir yerde tutmak ve ülke içinden gelen ödemeleri kolaylıkla almak için Amerika’da banka hesabı açmak isteyebilirsiniz.

ABD’de banka hesabı açmak için ABD vatandaşı olmanız gerekmez. Türk vatandaşları ABD’de herhangi bir bankaya gidip hesap açabilirler.

Banka tercihinizi Türkiye’de de faaliyet gösteren uluslararası bankalardan yana kullanabileceğiniz gibi, Amerikan bankalarını da tercih edebilirsiniz. ABD’deki bankalardan birini tercih etmeniz durumunda, bu bankaların yerel şube ve ATM ağlarından faydalanabilirsiniz.

Amerika’da banka hesabı açmak için ABD’de çalışmanız veya yaşamanız gerekmiyor. Birçok banka sosyal güvenlik numarası (SSN) olmadan da müşterilerine hesap açabiliyor.¹

Ülkeye kısa süreliğine gelmiş ya da öğrenci olabilirsiniz. Her iki durumda da ABD’deki bankalardan birine gidip hesap açabilirsiniz.


Amerika’da bir banka hesabı açmak için sizden istenen birtakım belgeler bulunmaktadır. Bankaya giderken aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmanız faydalı olabilir:

Fotoğraflı kimlik belgesi: Yabancılar için pasaport, fotoğraflı kimlik belgesi yerine geçmektedir.
Öğrenci belgesi: Öğrenciyseniz üniversite kimliğiniz ya da üniversitenizden alacağınız öğrenim durumunuzu gösteren belge yeterli olacaktır.
Sosyal Güvenlik Numarası: Social Security Number’ın kısaltımı olan SSN’e sahip olmanız şart değil ancak oturum ya da çalışma izniniz varsa bu numaranızı da bankaya bildirmeniz gerekmektedir. Bazı bankalar SSN yerine ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) de kabul etmektedir.¹ SSN’niniz yoksa ITIN’e başvurabilirsiniz.
Depozito: Hesap açılışında hesabınıza bir miktar para yatırmanız istenmektedir. Depozito miktarı, bankadan bankaya değişiklik gösterse de 50 ile 100 dolar arasında düşünebilirsiniz.
Kısacası, herhangi bir Amerikan bankasına pasaportunuzla gitmeniz durumunuzda hesap açma işlemlerinizi bir müşteri temsilcisiyle kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu görüşme için yaklaşık 30 dakika ayırmanızı önerilir.

Hesabınız açıldığı anda bankanın size vereceği debit kartı kullanmaya başlayabilirsiniz. ABD’de ön ödemeli kartınızın adrese gönderilmesini beklemeden, doğrudan banka şubesinden teslim alabilirsiniz.

Amerika’da bankalar
ABD bankacılık sektörü çok çeşitlidir ve farklı türdeki müşterinin ihtiyaçlarına hizmet edecek şekilde yapılandırılmıştır. Ülkedeki temel bankacılık faaliyetleri arasında, bireysel bankacılık, yatırım bankacılığı, kurumsal bankacılık ve varlık yönetimi yer alır. Bireysel bankacılık kapsamında müşterilere cari hesaplar, tasarruf ve mevduat hesapları, banka ve kredi kartları ile kredi temini gibi hizmetler sunulur.

ABD bankacılık sektörüne hakim olan dört büyük banka, JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo ve Citigroup’tur. Bu bankalar yalnızca ABD’nin değil, dünyanın en büyük bankaları arasındadır. Ülkedeki bankalar, mevduat hesaplarını 250.000 ABD dolarına kadar sigortalayan bir devlet kuruluşu olan Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından sigortalıdır.

Amerika’nın en büyük bankaları
Bazıları dünyanın en büyükleri arasında da yer alan ABD’nin 10 büyük bankası şunlardır:

JPMorgan Chase
Bank of America
Citigroup
Wells Fargo
U.S. Bancorp
PNC Financial Services
Truist Bank
Goldman Sachs
Capital One Financial
TD Group US Holdings

ABD’de yaşayan yabancıların en çok tercih ettiği bankalar ise şunlardır:

HSBC
Chase
Capital One
Bank of America
Wells Fargo
Charles Schwab

Uzaktan Amerika’da banka hesabı açmak
ABD vatandaşları, banka hesaplarını online olarak açabilir ancak ABD vatandaşı olmayanlar için bu çoğunlukla mümkün olmayabilir. Bunun temel nedeni, online hesap açma sistemlerinin genellikle SSN ile tanımlı olmasıdır. Bu nedenle ABD’de yaşayan yabancıların banka hesabı açmak için şubeyi şahsen ziyaret etmesi gerekebilir.

ABD’de ikamet etmeyen yabancılar da bir ABD banka hesabı açabilir. Ancak, bu durumda seçenekler daha sınırlı ve süreçler daha detaylı olabilir. Banka, başvuru sahibinden ilave belgeler talep edebilir ve online bir görüşme yapmak gerekebilir. Bankanın önemli bildirimleri ve yazışmaları gönderebilmesi için, başvuru sahibinin ABD'de ikamet eden bir yakınına ait bir adres vermesi de istenebilir.

Bunların haricinde,

İsterseniz Wise ile geleneksel bankacılık kesintilerine takılmadan Amerikan Doları IBAN ve banka hesabı açabilirsiniz.

Buradan referansımla bir Wise hesabı açarak ilk 2 seferde ücretsiz gönderim hakkı, diğer gönderimlerinizde Alman bankalarına göre %85 daha uygun gönderimler yapabilirsiniz. https://wise.com/invite/u/birolcakir

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hollanda Schengen Vizesi

Hollanda Schengen vizesi ile ilgili tüm dosyaları Word ve PDF olarak aşağıda indirme linklerinden bulabilirsiniz. Hollanda Schengen vizesi hakkında bilmeniz gerekeen tüm detaylar adında eklediğimiz PDF dosyasınız dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Hollanda bazı konularda Türk vatandaşlarına ekstrabazı sınırlamalar ve kısıtlamalar koymaktadır ve bunu malesef ankara anlaşmasına aykırı olduğu halde koymaktadır ve devam ettirmektedir. Bu yüzden Vize başvurunuzda ve ülkeye girerken mutlaka kurallara tam olarak uymaya çalıştığınızdan emin olun.   PDF DOSYALAR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN TÜM DETAYLAR PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI VE  HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤ HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ 18 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR İÇİN DOLDURULMASI GEREKEN İZİN FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU KONTROL LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   VİZE BAŞVUR

Almanya İş Arama İşçi Vizesi

Başvuru Şartları ➤  Vize başvuru formu, formlar başvuran tarafından  doldurulacak ve ıslak imza atılacak ve 2 adet olacak (Almanca)  (buradan izleyerek doldurabilirsiniz) ➤  En az 1 yıllık geçerliliği olan pasaport ve pasaportta kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın (fotoğraflı sayfa) 2 adet fotokopisi ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomaları için Anabin'den  (buradan videomuzu izleyerek denkliğinizi kontrol edebilirsiniz)  alınan denklik belgesi (eğer denkliğiniz yoksa KMK dan denklik alınması gerekiyor) ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomalarının ders içerikleri ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. maddesi ile alınmış Kalfalık / Ustalık Belgesi ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. mad

Almanya Schengen Vizesi

PDF DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ GENEL UYGULAMA VE BİLGİLENDİRMELER DOSYASI PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR   WORD DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN İNGİLİZCE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN TÜRKÇE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ONLİNE BAŞVURU LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU VE RANDEVU ALMA LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ RANDEVU DEĞİŞTİRME VEYA İPTAL LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ÜCRETLERİ VE EK HİZMETLERİ BİLGİLENDİRME LİNKİ