2022'nin son üç ayında yüzde sıfır büyüme kaydeden İngiltere ekonomisi resesyon tehlikesinden şimdilik kıl payı kurtuldu, ancak ülke çift haneli enflasyonla boğuşmaya devam ediyor.


Ulusal İstatistik Ofisi'nin yayınladığı ekonomik çıktı rakamlarına göre, İngiltere ekonomisi 2022'nin son çeyreğinde küçülme kaydetmemesi sayesinde bu dönemde daralma riskini atlatmış oldu. 

Ülke ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0,2 küçülmüştü. Ekonomik çıktıda altı ay yani iki çeyrek üst üste küçülme görülmesi resesyon ya da ekonomik daralma olarak tanımlanıyor.

Ofisin açıkladığı aylık gayri safi yurtiçi hasıla tahminlerine göre İngiltere ekonomisi, ekim ayındaki yüzde 0,5 ve kasım ayındaki yüzde 0,1'lik büyümenin ardından aralık ayında yüzde 0,5 oranında küçüldü. Bu oran kamu sektörü, demiryolu ve posta hizmetlerinde yaygın grevlerin etkisiyle yüzde 0,3'lük tahminin üzerinde gerçekleşti.

İngiltere ekonomisi 2021 yılındaki yüzde 7,6'lık büyümenin ardından, Covid-19 salgınını atlatarak 2022'de yüzde 4,0 oranında büyüdü.

İş yatırımları 2022'nin son çeyreğinde bir yıl öncesine göre yüzde 13,2 arttı ve şu anda pandemiden üç yıl önceki seviyeye geri döndü. Ancak iş dünyası nisan ayında yürürlüğe girecek olan kar vergilerindeki yüksek artış nedeniyle gelecekteki yatırımların caydırabileceği uyarısında bulunuyor.

Öte yandan yüksek enflasyon sebebiyle tüketici talebindeki azalma perakende sektörünü etkilemeye başladı. Sektör, stok seviyelerini düşürdüklerini bildirdi.

Ülkede yaşam standartları, ekim ayında yüzde 11,1 ile son 41 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyondaki artıştan etkileniyor. Enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yüksek tutan Merkez Bankası 2 Şubat'ta açıkladığı oranlara göre ülkede şu anda yüzde 4'lük faiz uygulanıyor.