Ana içeriğe atla

İngiltere Ekonomisi

  2022'nin son üç ayında yüzde sıfır büyüme kaydeden İngiltere ekonomisi resesyon tehlikesinden şimdilik kıl payı kurtuldu, ancak ülke çift haneli enflasyonla boğuşmaya devam ediyor.


Ulusal İstatistik Ofisi'nin yayınladığı ekonomik çıktı rakamlarına göre, İngiltere ekonomisi 2022'nin son çeyreğinde küçülme kaydetmemesi sayesinde bu dönemde daralma riskini atlatmış oldu. 

Ülke ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0,2 küçülmüştü. Ekonomik çıktıda altı ay yani iki çeyrek üst üste küçülme görülmesi resesyon ya da ekonomik daralma olarak tanımlanıyor.

Ofisin açıkladığı aylık gayri safi yurtiçi hasıla tahminlerine göre İngiltere ekonomisi, ekim ayındaki yüzde 0,5 ve kasım ayındaki yüzde 0,1'lik büyümenin ardından aralık ayında yüzde 0,5 oranında küçüldü. Bu oran kamu sektörü, demiryolu ve posta hizmetlerinde yaygın grevlerin etkisiyle yüzde 0,3'lük tahminin üzerinde gerçekleşti.

İngiltere ekonomisi 2021 yılındaki yüzde 7,6'lık büyümenin ardından, Covid-19 salgınını atlatarak 2022'de yüzde 4,0 oranında büyüdü.

İş yatırımları 2022'nin son çeyreğinde bir yıl öncesine göre yüzde 13,2 arttı ve şu anda pandemiden üç yıl önceki seviyeye geri döndü. Ancak iş dünyası nisan ayında yürürlüğe girecek olan kar vergilerindeki yüksek artış nedeniyle gelecekteki yatırımların caydırabileceği uyarısında bulunuyor.

Öte yandan yüksek enflasyon sebebiyle tüketici talebindeki azalma perakende sektörünü etkilemeye başladı. Sektör, stok seviyelerini düşürdüklerini bildirdi.

Ülkede yaşam standartları, ekim ayında yüzde 11,1 ile son 41 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyondaki artıştan etkileniyor. Enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yüksek tutan Merkez Bankası 2 Şubat'ta açıkladığı oranlara göre ülkede şu anda yüzde 4'lük faiz uygulanıyor. Bu blogdaki popüler yayınlar

Hollanda Schengen Vizesi

Hollanda Schengen vizesi ile ilgili tüm dosyaları Word ve PDF olarak aşağıda indirme linklerinden bulabilirsiniz. Hollanda Schengen vizesi hakkında bilmeniz gerekeen tüm detaylar adında eklediğimiz PDF dosyasınız dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Hollanda bazı konularda Türk vatandaşlarına ekstrabazı sınırlamalar ve kısıtlamalar koymaktadır ve bunu malesef ankara anlaşmasına aykırı olduğu halde koymaktadır ve devam ettirmektedir. Bu yüzden Vize başvurunuzda ve ülkeye girerken mutlaka kurallara tam olarak uymaya çalıştığınızdan emin olun.   PDF DOSYALAR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN TÜM DETAYLAR PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI VE  HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤ HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ 18 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR İÇİN DOLDURULMASI GEREKEN İZİN FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU KONTROL LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   VİZE BAŞVUR

Almanya İş Arama İşçi Vizesi

Başvuru Şartları ➤  Vize başvuru formu, formlar başvuran tarafından  doldurulacak ve ıslak imza atılacak ve 2 adet olacak (Almanca)  (buradan izleyerek doldurabilirsiniz) ➤  En az 1 yıllık geçerliliği olan pasaport ve pasaportta kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın (fotoğraflı sayfa) 2 adet fotokopisi ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomaları için Anabin'den  (buradan videomuzu izleyerek denkliğinizi kontrol edebilirsiniz)  alınan denklik belgesi (eğer denkliğiniz yoksa KMK dan denklik alınması gerekiyor) ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomalarının ders içerikleri ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. maddesi ile alınmış Kalfalık / Ustalık Belgesi ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. mad

Almanya Schengen Vizesi

PDF DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ GENEL UYGULAMA VE BİLGİLENDİRMELER DOSYASI PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR   WORD DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN İNGİLİZCE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN TÜRKÇE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ONLİNE BAŞVURU LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU VE RANDEVU ALMA LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ RANDEVU DEĞİŞTİRME VEYA İPTAL LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ÜCRETLERİ VE EK HİZMETLERİ BİLGİLENDİRME LİNKİ