İngiltere Göçmenlik Vizesi Şartları 2024

Sponsorlu vasıflı işçi vizesi alabilmek için yıllık maaş şimdiye kadar en az 26 bin 200 sterlin olması gerekiyordu.

İçişleri Bakanı James Cleverly, Avam Kamarası'nda yaptığı açıklamada asgari maaşın 38 bin 700 sterline yükseltildiğini duyurdu.

Ayrıca sağlık çalışanlarının vizelerine ve göçmenlerin İngiltere'ye getirebilecekleri bakmakla yükümlü oldukları kişi sayısına da sınırlama getirilmesi bekleniyor.

Bazı öğrenci vizelerine daha fazla koşul getirilmesi de planlanıyor.

Ayrıca hükümetin, yabancı işçilerin standart maaş eşiklerinin altında işe alınabileceği meslekler listesini de elden geçirebileceği bildirildi.

Yabancı işçiler bu listedeki mesleklere, standart maaştan yüzde 20 oranında daha az ücretle, veya 20 bin 960 sterlinlik bir maaş üst sınırıyla alınabiliyor.

Manş Denizi ve diğer "yasadışı" rotalar üzerinden gelenlerin sığınma talepleri yasaklanacak ve göçmenler Ruanda gibi üçüncü ülkelere transfer edilecek. 

Yeni düzenlemeler şu şekilde olacak:

➤ Vasıflı işçi vizesi almak için en az 38.700 sterlin maaş almak gerekecek.
➤ Sağlık ve sosyal bakım alanında çalışacak yabancı işçilerin vizeleri, sağlıktaki personel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yeni yüksek eşikten muaf tutulacak.
➤ Ancak bakım alanında çalışanlara, gelirleri eşik altında kalacağı için bakmakla yükümlü oldukları kişileri getirmeleri için izin verilmeyecek.
➤ İşgücü açığı olan meslekler listesi" yeniden düzenleniyor ve mesleklerin sayısı azaltılıyor.
➤ Çalışma ve öğrenci vizelerinden ayrı olarak aile vizesi için maaş seviyesi de 38.700 sterline yükseltiliyor.