Ana içeriğe atla

İrlanda'da Banka Hesabı Açmak

 İrlanda’da banka hesabı açarken dikkat edilmesi gerekenler

Ülkede en yaygın olarak kullanılan hesap türü, banka kartının bağlı olduğu günlük bir hesap olan cari hesaptır. Uzun vadeli tasarruflar için daha yüksek faiz oranı sunan bir tasarruf hesabı açmaya da karar verebilirsiniz.

En uygun şartları bulmak için ön araştırma yapmanız faydalı olacaktır. İrlanda’daki bankaların hesap işletim ücreti talep etmesi yaygın bir uygulamadır. Aylık düzenli para yatırma işlemi yaparak veya hesapta sürekli minimum bakiye bulunmasını sağlayarak bu masrafı önlemeniz mümkün. 

Hesabınızda bulunması gereken minimum bakiye bankadan bankaya farklılık göstermektedir. İrlanda’daki birçok banka, şube dışındaki ATM’lerden yapılan banka işlemleri için ücret talep edebilmektedir.

Bankanızı seçerken sizin için en uygun ATM konumlarına sahip olduğundan veya şube dışındaki ATM'lerden ücretsiz para çekme işlemleri yapabileceğinizden emin olmanız faydalı olacaktır.

İrlanda bankaları
Ülkenin en büyük bankası olan Bank of Ireland, en geniş şube ve ATM ağına sahiptir.¹ Öğrenci hesabı, işletme bankacılığı ve temel cari ve tasarruf hesapları gibi çeşitli seçenekler sunar.

AIB olarak bilinen Allied Irish Banks hem özel hem de kurumsal varlıkları olan müşterilere hizmet vermektedir.

Ulster Bank, kişisel ve kurumsal müşterilere çok çeşitli bankacılık ve sigorta hizmetleri sunmaktadır. Farklı müşteri türleri için geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Permanent TSB, İrlanda'da cari hesaplardan bireysel ve kurumsal mevduatlara, konut ipoteklerine, vadeli kredilere, kredi kartlarına, kredili mevduatlara, genel sigortaya, emekli maaşlarına, yatırımlara ve hayat sigortasına kadar her şeyi sunan kişisel finansal hizmetler sağlayıcısıdır.

İrlanda'da banka hesabı açma süreci
İrlanda'da ikamet etseniz de etmeseniz de yasal olarak bir banka hesabı açma hakkına sahipsiniz. İrlanda'da bir banka hesabı açmak için 18 yaşın üzerinde olmanız yeterlidir. Birçok banka reşit olmayanlar için cari hesaplar sunmaktadır ancak bu hesaplar genellikle bir ebeveynin veya yasal vasinin iznini gerektirir.

En az bir fotoğraflı kimlik belgesi ve adresinizi kanıtlayan bir belge göstermeniz gerekecektir. İrlanda’da yerleşik olmayan kişilerden genellikle daha fazla belge istenir. Eğer İrlanda’ya yerleşme aşamasındaysanız ve banka hesabına acil ihtiyacınız yoksa bu işlemleri ülkeye yerleştikten sonra yapabilirsiniz. Ülkedeki adresinizi kanıtladıktan sonra banka hesabı açmak daha kolay olabilir.

İrlanda'da banka hesabı açmak için gerekli belgeler
Bir banka hesabı açmak için iki tür belgeye ihtiyacınız olacaktır. Pasaportunuz gibi geçerli bir fotoğraflı kimlik belgesi ve adresinizi kanıtlayan resmi bir belge.

Adresinizi kanıtlamak için yakın zamana ait bir elektrik faturası veya bir devlet kurumundan alınmış evrak kullanılabilir. Bazı bankalar kira sözleşmenizi veya sağlık sigortası sertifikanızı da adres kanıtı olarak kabul edebilir.

İrlanda'da yeniyseniz ve ülkede ikamet ettiğinizi kanıtlayamıyorsanız, yerleşik olmayan bir hesap açabilirsiniz. Bu durumda işlemlerinizi yaparken kendi ülkenizdeki adresinizi kullanabilirsiniz ancak daha fazla belgeye ihtiyacınız olabilir. Bu belgeler bir avukat, noter, elçilik personeli veya diğer kabul edilebilir tasdik edici kuruluşlar tarafından onaylanmalıdır.

Belgelerinizi hazırladıktan sonraki adım, seçtiğiniz bankadan randevu almaktır. Randevu ayarlamak için şubenizi arayabilirsiniz ya da doğrudan şubeye giderek görüşebilirsiniz. Randevu gününüzde bankacı size uygun olan seçenekleri anlatacak ve evraklarınızı inceleyecektir. Tüm belgeleriniz olması gerektiği gibiyse, ilk para yatırma işleminizi gerçekleştirebilmek için hesap numaranızı ve şifrenizi öğrenerek şubeden çıkabilirsiniz. Genellikle banka kartınız posta yoluyla size ulaştırılır.

Bunların haricinde,

İsterseniz Wise ile geleneksel bankacılık kesintilerine takılmadan İrlanda Euro IBAN ve banka hesabı açabilirsiniz.

Buradan referansımla bir Wise hesabı açarak ilk 2 seferde ücretsiz gönderim hakkı, diğer gönderimlerinizde Alman bankalarına göre %85 daha uygun gönderimler yapabilirsiniz. https://wise.com/invite/u/birolcakir

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hollanda Schengen Vizesi

Hollanda Schengen vizesi ile ilgili tüm dosyaları Word ve PDF olarak aşağıda indirme linklerinden bulabilirsiniz. Hollanda Schengen vizesi hakkında bilmeniz gerekeen tüm detaylar adında eklediğimiz PDF dosyasınız dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Hollanda bazı konularda Türk vatandaşlarına ekstrabazı sınırlamalar ve kısıtlamalar koymaktadır ve bunu malesef ankara anlaşmasına aykırı olduğu halde koymaktadır ve devam ettirmektedir. Bu yüzden Vize başvurunuzda ve ülkeye girerken mutlaka kurallara tam olarak uymaya çalıştığınızdan emin olun.   PDF DOSYALAR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN TÜM DETAYLAR PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI VE  HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤ HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ 18 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR İÇİN DOLDURULMASI GEREKEN İZİN FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU KONTROL LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   VİZE BAŞVUR

Almanya İş Arama İşçi Vizesi

Başvuru Şartları ➤  Vize başvuru formu, formlar başvuran tarafından  doldurulacak ve ıslak imza atılacak ve 2 adet olacak (Almanca)  (buradan izleyerek doldurabilirsiniz) ➤  En az 1 yıllık geçerliliği olan pasaport ve pasaportta kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın (fotoğraflı sayfa) 2 adet fotokopisi ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomaları için Anabin'den  (buradan videomuzu izleyerek denkliğinizi kontrol edebilirsiniz)  alınan denklik belgesi (eğer denkliğiniz yoksa KMK dan denklik alınması gerekiyor) ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomalarının ders içerikleri ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. maddesi ile alınmış Kalfalık / Ustalık Belgesi ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. mad

Almanya Schengen Vizesi

PDF DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ GENEL UYGULAMA VE BİLGİLENDİRMELER DOSYASI PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR   WORD DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN İNGİLİZCE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN TÜRKÇE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ONLİNE BAŞVURU LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU VE RANDEVU ALMA LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ RANDEVU DEĞİŞTİRME VEYA İPTAL LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ÜCRETLERİ VE EK HİZMETLERİ BİLGİLENDİRME LİNKİ