İrlanda'da Banka Hesabı Açmak

 İrlanda’da banka hesabı açarken dikkat edilmesi gerekenler

Ülkede en yaygın olarak kullanılan hesap türü, banka kartının bağlı olduğu günlük bir hesap olan cari hesaptır. Uzun vadeli tasarruflar için daha yüksek faiz oranı sunan bir tasarruf hesabı açmaya da karar verebilirsiniz.

En uygun şartları bulmak için ön araştırma yapmanız faydalı olacaktır. İrlanda’daki bankaların hesap işletim ücreti talep etmesi yaygın bir uygulamadır. Aylık düzenli para yatırma işlemi yaparak veya hesapta sürekli minimum bakiye bulunmasını sağlayarak bu masrafı önlemeniz mümkün. 

Hesabınızda bulunması gereken minimum bakiye bankadan bankaya farklılık göstermektedir. İrlanda’daki birçok banka, şube dışındaki ATM’lerden yapılan banka işlemleri için ücret talep edebilmektedir.

Bankanızı seçerken sizin için en uygun ATM konumlarına sahip olduğundan veya şube dışındaki ATM'lerden ücretsiz para çekme işlemleri yapabileceğinizden emin olmanız faydalı olacaktır.

İrlanda bankaları
Ülkenin en büyük bankası olan Bank of Ireland, en geniş şube ve ATM ağına sahiptir.¹ Öğrenci hesabı, işletme bankacılığı ve temel cari ve tasarruf hesapları gibi çeşitli seçenekler sunar.

AIB olarak bilinen Allied Irish Banks hem özel hem de kurumsal varlıkları olan müşterilere hizmet vermektedir.

Ulster Bank, kişisel ve kurumsal müşterilere çok çeşitli bankacılık ve sigorta hizmetleri sunmaktadır. Farklı müşteri türleri için geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Permanent TSB, İrlanda'da cari hesaplardan bireysel ve kurumsal mevduatlara, konut ipoteklerine, vadeli kredilere, kredi kartlarına, kredili mevduatlara, genel sigortaya, emekli maaşlarına, yatırımlara ve hayat sigortasına kadar her şeyi sunan kişisel finansal hizmetler sağlayıcısıdır.

İrlanda'da banka hesabı açma süreci
İrlanda'da ikamet etseniz de etmeseniz de yasal olarak bir banka hesabı açma hakkına sahipsiniz. İrlanda'da bir banka hesabı açmak için 18 yaşın üzerinde olmanız yeterlidir. Birçok banka reşit olmayanlar için cari hesaplar sunmaktadır ancak bu hesaplar genellikle bir ebeveynin veya yasal vasinin iznini gerektirir.

En az bir fotoğraflı kimlik belgesi ve adresinizi kanıtlayan bir belge göstermeniz gerekecektir. İrlanda’da yerleşik olmayan kişilerden genellikle daha fazla belge istenir. Eğer İrlanda’ya yerleşme aşamasındaysanız ve banka hesabına acil ihtiyacınız yoksa bu işlemleri ülkeye yerleştikten sonra yapabilirsiniz. Ülkedeki adresinizi kanıtladıktan sonra banka hesabı açmak daha kolay olabilir.

İrlanda'da banka hesabı açmak için gerekli belgeler
Bir banka hesabı açmak için iki tür belgeye ihtiyacınız olacaktır. Pasaportunuz gibi geçerli bir fotoğraflı kimlik belgesi ve adresinizi kanıtlayan resmi bir belge.

Adresinizi kanıtlamak için yakın zamana ait bir elektrik faturası veya bir devlet kurumundan alınmış evrak kullanılabilir. Bazı bankalar kira sözleşmenizi veya sağlık sigortası sertifikanızı da adres kanıtı olarak kabul edebilir.

İrlanda'da yeniyseniz ve ülkede ikamet ettiğinizi kanıtlayamıyorsanız, yerleşik olmayan bir hesap açabilirsiniz. Bu durumda işlemlerinizi yaparken kendi ülkenizdeki adresinizi kullanabilirsiniz ancak daha fazla belgeye ihtiyacınız olabilir. Bu belgeler bir avukat, noter, elçilik personeli veya diğer kabul edilebilir tasdik edici kuruluşlar tarafından onaylanmalıdır.

Belgelerinizi hazırladıktan sonraki adım, seçtiğiniz bankadan randevu almaktır. Randevu ayarlamak için şubenizi arayabilirsiniz ya da doğrudan şubeye giderek görüşebilirsiniz. Randevu gününüzde bankacı size uygun olan seçenekleri anlatacak ve evraklarınızı inceleyecektir. Tüm belgeleriniz olması gerektiği gibiyse, ilk para yatırma işleminizi gerçekleştirebilmek için hesap numaranızı ve şifrenizi öğrenerek şubeden çıkabilirsiniz. Genellikle banka kartınız posta yoluyla size ulaştırılır.

Bunların haricinde,

İsterseniz Wise ile geleneksel bankacılık kesintilerine takılmadan İrlanda Euro IBAN ve banka hesabı açabilirsiniz.

Buradan referansımla bir Wise hesabı açarak ilk 2 seferde ücretsiz gönderim hakkı, diğer gönderimlerinizde Alman bankalarına göre %85 daha uygun gönderimler yapabilirsiniz. https://wise.com/invite/u/birolcakir