Ana içeriğe atla

İspanya Eğitim Sistemi

  İspanya’da üç okul tipinden bahsetmek mümkün: tamamen devlet tarafından finanse edilen devlet okulları, özel olarak kurulan kısmen devlet ve kısmen özel yatırımcılar tarafından finanse edilen özel okullar ve son olarak da tamamen özel olan okullar.

Eğitimin %68’i devlet okulları tarafından gerçekleştiriliyor. %26’sı yarı özel olan okulları tercih ederken kalan %6 özel okulları tercih ediyor.
İspanya’da zorunlu eğitim 6 ve 16 yaş arasını kapsıyor. Yani Türkiye’deki sistemle düşünürsek ilkokuldan lise sona kadar öğrencinin temel eğitimini tamamlaması zorunlu. 
İspanya’da 6 yaşındaki çocuklar 1. sınıfa başlarlar.  Zorunlu eğitim de bu yaşta başlar.
İspanya’da 4 farklı seviyeden söz edebiliriz. İlki kreş diyebileceğimiz, zorunlu olmayan ve 6 yaşın altında olan çocukların gittiği okullar. Sonrasında ilköğretim diyebileceğimiz seviyeye geçerler. Bu seviye tam altı senedir. 12 yaşından sonra çocuklar ikinci zorunlu kademe olan ikincil eğitim (secondary education) denilen liseye başlarlar ve bu da 4 senedir. Yani zorunlu eğitim 16 yaşında tamamlanır. 
2019’da OECD’nin araştırmasına baktığımızda İspanya’daki bir öğrencinin sınıfta geçirdiği vakit diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre daha fazla. İspanya’daki bir çocuk yılda 1045 saatini sınıfta geçirirken, Avrupa Birliği ortalaması ise senelik 893 saat. 
Okullar, Eğitim ve Mesleki Eğitim Bakanlığı tarafından yönetilir, fakat direkt olarak yerel özerk komüniteler (Comunidades Autónomas)  ile beraber çalışırlar ve fonlama, müfredatı hazırlama ve eğitim standartlarını belirlemekten sorumludurlar. 
Liseyi bitirdikten sonra, üniversiteye gitmek isteyen öğrencilerin 2 farklı seçeneği oluyor. Birincisi 2 yıllık bir eğitim alabilirler ve sonunda üniversiteye girmek için gerekli olan Bachillerato Certificate denilen sertifikayı alabilirler. Diğer bir seçenek ise “vocational training” denilen mesleki eğitim almak. Bu şekilde istedikleri bir alanda meslek sahibi olmuş oluyorlar.
Üniversite okumak için, Bachillerato Sertifikası zorunludur. Bu sertifika sonrası öğrenciler isterlerse mesleki eğitim de almayı tercih edebilirler veya da bir sınava girip üniversite tercihinde de bulunabilirler.

Bu sertifika programı çok esnektir ve öğrencilere uzmanlaşabilecekleri birçok alandan dersler sunar, örneğin: sanat, sosyal bilimler, insani bilimler gibi. Üç temel set bulunur bu programlarda: zorunlu dersler, seçmeli dersler ve özerk komüniteler tarafından yapılandırılmış dersler.Bu blogdaki popüler yayınlar

Hollanda Schengen Vizesi

Hollanda Schengen vizesi ile ilgili tüm dosyaları Word ve PDF olarak aşağıda indirme linklerinden bulabilirsiniz. Hollanda Schengen vizesi hakkında bilmeniz gerekeen tüm detaylar adında eklediğimiz PDF dosyasınız dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Hollanda bazı konularda Türk vatandaşlarına ekstrabazı sınırlamalar ve kısıtlamalar koymaktadır ve bunu malesef ankara anlaşmasına aykırı olduğu halde koymaktadır ve devam ettirmektedir. Bu yüzden Vize başvurunuzda ve ülkeye girerken mutlaka kurallara tam olarak uymaya çalıştığınızdan emin olun.   PDF DOSYALAR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN TÜM DETAYLAR PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI VE  HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤ HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ 18 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR İÇİN DOLDURULMASI GEREKEN İZİN FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU KONTROL LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   VİZE BAŞVUR

Almanya İş Arama İşçi Vizesi

Başvuru Şartları ➤  Vize başvuru formu, formlar başvuran tarafından  doldurulacak ve ıslak imza atılacak ve 2 adet olacak (Almanca)  (buradan izleyerek doldurabilirsiniz) ➤  En az 1 yıllık geçerliliği olan pasaport ve pasaportta kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın (fotoğraflı sayfa) 2 adet fotokopisi ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomaları için Anabin'den  (buradan videomuzu izleyerek denkliğinizi kontrol edebilirsiniz)  alınan denklik belgesi (eğer denkliğiniz yoksa KMK dan denklik alınması gerekiyor) ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomalarının ders içerikleri ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. maddesi ile alınmış Kalfalık / Ustalık Belgesi ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. mad

Almanya Schengen Vizesi

PDF DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ GENEL UYGULAMA VE BİLGİLENDİRMELER DOSYASI PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR   WORD DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN İNGİLİZCE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN TÜRKÇE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ONLİNE BAŞVURU LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU VE RANDEVU ALMA LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ RANDEVU DEĞİŞTİRME VEYA İPTAL LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ÜCRETLERİ VE EK HİZMETLERİ BİLGİLENDİRME LİNKİ