İspanya'da Banka Hesabı Açmak

 Henüz İspanya'ya taşınmadıysanız ya da Türkiye’deyken İspanya’da banka hesabı açmak istiyorsanız, aşağıdaki belgelerle birlikte seçtiğiniz bankaya başvurmalısınız:


Geçerli bir pasaport veya başka bir kimlik belgesi
Adres kanıtı
İstihdam durumunuzun kanıtı
İspanyol yabancı kimlik numarası (NIE) ve sertifikası (número de identificación de extranjeros)
Yukarıda sıraladığımız belgelerin İspanyolcaya çevrilmesi gerektiğini unutmayın. Bunun için herhangi bir çevirmen yerine “traductor jurado” olarak bilinen resmi bir tercümanla çalışmanız ve belgelerinizi apostil damgası ile tasdik ettirmeniz gerekir.

Bu belgeler, seçtiğiniz bankaya göre farklılık gösterebilir hatta bazıları henüz vatandaş olmadığınızı kanıtlamanız için sizden ikamet etmeme belgesi anlamına gelen “certificado de no residence” isteyebilir. Bu belgeyi almak için İspanya’daki herhangi bir polis karakoluna başvurabilirsiniz.

Bahsettiğimiz sertifikanın gelmesi 10 gün kadar sürebilir. İşlem gerçekleştirdiğiniz banka, bu sertifikayı sizin için ek bir ücret karşılığında alabilir. Unutmamanız gereken bir nokta da İspanya’da ikamet etmeye başladığınız zaman bankanıza tekrar haber vermeniz gerektiğidir.

İspanya’da banka hesabı açma işleminizi online olarak gerçekleştirmek gibi bir planınız varsa önceden uyarmalıyız ki İspanya’daki çoğu banka en azından bir kere şahsınızın bankaya gelmesini talep etmekte.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta da işlem yapacağınız bankanın web sitesidir. Eğer İspanyolcanız çok iyi değilse, yanlış doldurduğunuz bir form ya da İngilizce olarak vereceğiniz bir belge işlemlerin uzamasına sebep olabilir. Bu yüzden en pratik çözüm, işlemleri bir çevirmenle ya da İspanyolcası çok iyi olan bir kişiyle gerçekleştirmek olabilir.

Türkiye’den İspanya’da banka hesabı açmak
İspanya’ya taşınmayı planlıyorsanız yapılacaklar listesinin bir maddesi, İspanya’da banka hesabı açmak olabilir. Ülkede hatırı sayılır derecede expat ve yabancı öğrenci yaşamaktadır.

Maaş ödemenizi almak, faturalarınızı ödemek veya günlük harcamalarınız için bir banka hesabına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için İspanya’da bir banka seçmeniz gerekebilir.

İspanya’da 140’a yakın banka bulunur, bu rakama online bankalar da dahildir.

İspanya’daki bankalardan alabileceğiniz bankacılık hizmetleri aşağıdaki gibidir:
Bireysel kredi
Mortgage (ev kredisi)
Sigorta
Kredi ve banka kartı
Uluslararası para transferi

Santander

İspanya merkezli Santander; başta Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Asya olmak üzere birçok ülkede faaliyet gösteren çok uluslu bir bankadır.

İspanya vatandaşı olmayanlar için önerilen hesap çeşidi, Cuenta Mundo’dur.² Bu hesap ile İspanya'daki Santander ATM’lerinden banka kartınızla ücretsiz para çekebilirsiniz. Hesabınızı Santander uygulamasıyla online olarak yönetebilirsiniz.

BBVA

İspanya'nın en büyük bankalarından biri olan BBVA, ücretsiz olarak sunduğu vadesiz hesaplarıyla oldukça popülerdir. “Masrafsız online hesap” ve “Gençler için online hesap” seçenekleri hem vatandaşların hem de yabancıların kullanımına açıktır.

Bu hesapların en büyük artısı aylık hesap işletim ücretinin olmamasıdır. Aynı zamanda ücretsiz banka kartı vermeleri ve İspanya'da 6.000'den fazla BBVA ATM'sinin ücretsiz kullanımı da sunduğu diğer avantajlardandır.

Banco Sabadell

Banco Sabadell de İspanya'nın en büyük bankalarından biridir. İspanya’ya yeni yerleşenler için tavsiyeler paylaştıkları özel bir “Karşılama Hizmeti” ve yabancılar için özel hesap çeşitleri bulunmaktadır.

“Key Account” olarak adlandırdıkları hesap ile ücretsiz banka ve kredi kartı sunarlar. “Expansion Account” ise maaşınızı bu bankadan çekmeniz halinde size ücretsiz banka ve kredi kartı sağlarken üyelik ya da hesap işletim ücreti almaz.

CaixaBank

CaixaBank'ın İspanya'ya taşınan kişiler için HolaBank Club adlı özel bir hizmeti vardır. HolaBank Club ile hayatınızı kolaylaştıracak çeviri hizmetleri, evrak işlerinde yardım ve indirim gibi ayrıcalıklar sunulur.

Bunlar kulağınıza hoş geliyorsa, CaixaBank'ta HolaBank Hesabı açabilirsiniz. Bu aynı zamanda size ücretsiz banka ve kredi kartı, İspanya genelinde 9.600'den fazla CaixaBank ATM'sinden ücretsiz para çekme ve HolaBank Club hizmetlerine otomatik erişim sağlar.

İspanya’da bulabileceğiniz bazı uluslararası bankalar şunlardır:

Barclays
Citibank
Deutsche Bank
HSBC
ING
Online İspanya banka hesabı açmak
Genel olarak sadece İspanya vatandaşı olanlar, internet bankacılığı sunan finansal kuruluşlardan hesap açabilir.¹ Henüz “resident” statüsü olmayan kişilerin banka şubesine giderek hesap açması beklenir.

Herhangi bir bankada hesabınız mevcutsa bankanızın mobil uygulamasını kullanarak online işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bankanızın mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirmek olacaktır.

Dakikalar içerisinde mobil hesabınızı telefonunuzda aktive edebilirsiniz. Bunun için hesabınıza bağlı adres, e-mail ve telefon numaranızı doğrulamanız gerekecektir.

İspanya’da banka hesabı açmak için herhangi bir banka şubesine şahsen gitmeniz ve belgelerinizi eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz beklenir.

Bunların haricinde,

İsterseniz Wise ile geleneksel bankacılık kesintilerine takılmadan İspanya Euro  IBAN ve banka hesabı açabilirsiniz.

Buradan referansımla bir Wise hesabı açarak ilk 2 seferde ücretsiz gönderim hakkı, diğer gönderimlerinizde Alman bankalarına göre %85 daha uygun gönderimler yapabilirsiniz. https://wise.com/invite/u/birolcakir