Ana içeriğe atla

Avustralya'da Banka Hesabı Açmak

 Avustralya’da banka hesabı açmak için Avustralya vatandaşı olmanız gerekmiyor. Türk vatandaşı olarak bu ülkede, gerekli belgeleri sunarak, bir banka hesabı açabilirsiniz.


Avustralya’da banka hesabı açarken değişik bir puanlama sistemi kullanılıyor. Bu sisteme göre, ibraz ettiğiniz her belgenin bir puanı bulunuyor ve bu puanlar toplamı 100’e ulaştığında banka hesabı açabiliyorsunuz.

Örneğin; pasaportunuzu gösterirken yanında bir de ehliyet ya da üstünüze kayıtlı bir fatura ibraz etmeniz gerekebilir. 

Banka hesabı açarken tercih edebileceğiniz Avustralya’nın en büyük 4 bankası ise şunlardır:¹

NAB (National Australia Bank)
CommBank (Commonwealth Bank of Australia)
ANZ Bank
Westpacs
Bu bankalardan aynı zamanda online olarak da banka hesabı açabiliyorsunuz ancak bunun için aşağıdaki belgeler isteniyor:

Avustralya’ya geleceğiniz günü gösteren belge (bazı durumlarda dönüş gününüzü de)
Avustralya’da kalacağınız yerin adresi
Ülkeye giriş yapacağınız vize
İş sahibi olduğunuzu gösteren belgeler ve maaş bordrosu
Ülkeye vardığınızda ibraz edeceğiniz 100 puan değerindeki kimlik belgeleri
Ülkeye varış gününüzden 3 ila 12 ay öncesinde online olarak banka hesabı açabilirsiniz. Avustralya’ya gittikten sonra ise 6 hafta içerisinde banka hesabınızı açmanız beklenir. 

Avustralya’daki bankaların çoğu aylık hesap işletim ücreti almıyor ancak bazı kurumlar hesabınızda depozito olarak 2.000 AUD bulundurmanızı isteyebiliyor.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da ATM ücretleri. Ülkede 29.000’den fazla ATM bulunuyor. Birçok banka kendi ATM’sinden ücretsiz para çekim kolaylığı sağlıyor ancak başka ATM’lerden para çektiğinizde işlem başına 2 AUD gibi bir masraf isteniyor.

Bunların haricinde bankanın mevduat faizlerini, döviz kur oranlarını ve uluslararası para transfer ücretlerini de inceleyebilirsiniz.

Bunların haricinde,

İsterseniz Wise ile geleneksel bankacılık kesintilerine takılmadan Avustralya Dolar IBAN ve banka hesabı açabilirsiniz.

Buradan referansımla bir Wise hesabı açarak ilk 2 seferde ücretsiz gönderim hakkı, diğer gönderimlerinizde Alman bankalarına göre %85 daha uygun gönderimler yapabilirsiniz. https://wise.com/invite/u/birolcakir

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hollanda Schengen Vizesi

Hollanda Schengen vizesi ile ilgili tüm dosyaları Word ve PDF olarak aşağıda indirme linklerinden bulabilirsiniz. Hollanda Schengen vizesi hakkında bilmeniz gerekeen tüm detaylar adında eklediğimiz PDF dosyasınız dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Hollanda bazı konularda Türk vatandaşlarına ekstrabazı sınırlamalar ve kısıtlamalar koymaktadır ve bunu malesef ankara anlaşmasına aykırı olduğu halde koymaktadır ve devam ettirmektedir. Bu yüzden Vize başvurunuzda ve ülkeye girerken mutlaka kurallara tam olarak uymaya çalıştığınızdan emin olun.   PDF DOSYALAR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN TÜM DETAYLAR PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI VE  HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤ HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ 18 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR İÇİN DOLDURULMASI GEREKEN İZİN FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU KONTROL LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   VİZE BAŞVUR

Almanya İş Arama İşçi Vizesi

Başvuru Şartları ➤  Vize başvuru formu, formlar başvuran tarafından  doldurulacak ve ıslak imza atılacak ve 2 adet olacak (Almanca)  (buradan izleyerek doldurabilirsiniz) ➤  En az 1 yıllık geçerliliği olan pasaport ve pasaportta kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın (fotoğraflı sayfa) 2 adet fotokopisi ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomaları için Anabin'den  (buradan videomuzu izleyerek denkliğinizi kontrol edebilirsiniz)  alınan denklik belgesi (eğer denkliğiniz yoksa KMK dan denklik alınması gerekiyor) ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomalarının ders içerikleri ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. maddesi ile alınmış Kalfalık / Ustalık Belgesi ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. mad

Almanya Schengen Vizesi

PDF DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ GENEL UYGULAMA VE BİLGİLENDİRMELER DOSYASI PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR   WORD DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN İNGİLİZCE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN TÜRKÇE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ONLİNE BAŞVURU LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU VE RANDEVU ALMA LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ RANDEVU DEĞİŞTİRME VEYA İPTAL LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ÜCRETLERİ VE EK HİZMETLERİ BİLGİLENDİRME LİNKİ