Ana içeriğe atla

Avusturya Sağlık Sistemi

 Avusturya sağlık sistemi olağanüstü tıbbi destek imkanları sayesinde dünyanın en iyileri arasında yer almaktadır. Tıp alanında yapılan büyük yatırımlarla sağlık tesisleri en yeni teknolojiyle donatılmıştır. Hastaların optimum bakımı, sağlığın ihtiyaç odaklı teşvik edilmesi ve istikrarlı önlemler, Avusturya sağlık sisteminin öncelikleri arasında yer almaktadır.

Avusturya’da sağlık sistemi büyük ölçüde sosyal sigorta katkı paylarından ve vergilerden finanse edilse de küçük bir kısmı da reçete ücretleri, tenzili muafiyet, hastanede kalma durumunda günlük ücret veya özel sağlık sigorta katkı payları gibi özel alanlardan karşılanmaktadır.
Kamusal sağlık hizmetleri sosyal sağlık ve kaza sigortaları üzerinden sunulmaktadır. Bu sigortaların sağladığı hizmetler ayakta ve yatılı tedavi, tıbbi rehabilitasyon, ilaç, tıbbi yardım bağışları, sağlık ve önleyici muayeneler veya doğumda doğum yardımını kapsamaktadır. Ayakta tedaviden bölgedeki doktorlar ve hastanelerin klinikleri sorumludur, yatılı tedaviler ise hastanelerde gerçekleşmektedir.

Kendi işinde çalışmayan herkes için zorunlu sigorta geçerlidir. Kendi işinde çalışanların büyük bölümü de zorunlu sigorta yaptırmaktadır. Çocuklar, eşler, medeni birliktelikle yaşayan eşler ve çocuklu ailelerdeki hayat arkadaşları ücretsiz müşterek sigorta yaptırabilmektedir. Belli koşullarda bireysel sigorta yaptırmak da mümkündür.

Sigortalı birey ve aile üyeleri sağlık sektörünün hizmetlerinden basitçe faydalanabilmektedir. Tıbbi tedavi için bölgedeki sağlık sigortası kurumu sözleşmesi bulunan doktorlara ve kamu hastanelerine başvurabilmektedirler. Reçete ücretleri, özel doktorlar ve özel hastaneler, bazı diş hekimi hizmetleri veya hastanede kalma durumunda günlük ücret gibi bazı hizmetleri özel olarak karşılamaktadırlar. Sağlık sigortası olmayan birey, faydalandığı sağlık hizmetlerinin toplam masrafını bizzat karşılamak zorundadır. 

Çalışanın kusurlu olmaksızın hastalanması durumunda işveren, işletmenin ve iş ilişkisinin türüne bağlı olarak belli bir süre ücret ödemeye devam eder. Çalışan daha sonra sağlık sigortası kurumundan rapor parası alır, ancak ödenen para işçinin maaşından daha düşüktür.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hollanda Schengen Vizesi

Hollanda Schengen vizesi ile ilgili tüm dosyaları Word ve PDF olarak aşağıda indirme linklerinden bulabilirsiniz. Hollanda Schengen vizesi hakkında bilmeniz gerekeen tüm detaylar adında eklediğimiz PDF dosyasınız dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Hollanda bazı konularda Türk vatandaşlarına ekstrabazı sınırlamalar ve kısıtlamalar koymaktadır ve bunu malesef ankara anlaşmasına aykırı olduğu halde koymaktadır ve devam ettirmektedir. Bu yüzden Vize başvurunuzda ve ülkeye girerken mutlaka kurallara tam olarak uymaya çalıştığınızdan emin olun.   PDF DOSYALAR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN TÜM DETAYLAR PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI VE  HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤ HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ 18 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR İÇİN DOLDURULMASI GEREKEN İZİN FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU KONTROL LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   VİZE BAŞVUR

Almanya İş Arama İşçi Vizesi

Başvuru Şartları ➤  Vize başvuru formu, formlar başvuran tarafından  doldurulacak ve ıslak imza atılacak ve 2 adet olacak (Almanca)  (buradan izleyerek doldurabilirsiniz) ➤  En az 1 yıllık geçerliliği olan pasaport ve pasaportta kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın (fotoğraflı sayfa) 2 adet fotokopisi ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomaları için Anabin'den  (buradan videomuzu izleyerek denkliğinizi kontrol edebilirsiniz)  alınan denklik belgesi (eğer denkliğiniz yoksa KMK dan denklik alınması gerekiyor) ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomalarının ders içerikleri ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. maddesi ile alınmış Kalfalık / Ustalık Belgesi ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. mad

Almanya Schengen Vizesi

PDF DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ GENEL UYGULAMA VE BİLGİLENDİRMELER DOSYASI PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR   WORD DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN İNGİLİZCE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN TÜRKÇE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ONLİNE BAŞVURU LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU VE RANDEVU ALMA LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ RANDEVU DEĞİŞTİRME VEYA İPTAL LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ÜCRETLERİ VE EK HİZMETLERİ BİLGİLENDİRME LİNKİ