Ana içeriğe atla

Belçika Ekonomisi


GSYİH (milyar Dolar)

506,2

Nüfus (milyon)

11,5

Nüfus artış hızı (%)

0,54

Kişi Başına GSYİH (PPP, Dolar)

43,938

Enflasyon Oranı (%)

2,4

İşsizlik Oranı (%)

6,3

İhracat (milyar Dolar)

4,406

İthalat (milyar Dolar)

4,088

Başlıca ticaret ortakları: Almanya, Hollanda, Fransa, ABD, İngiltere

Başlıca ihracat kalemleri: Otomobil, steyşın vagonlar, yarış arabaları; tedavide/korunmada kullanılmak üzere hazırlanan ilaçlar (dozlandırılmış); petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar; elmaslar.

Başlıca ithalat kalemleri: Otomobil, steyşın vagonlar, yarış arabaları; tedavide/korunmada kullanılmak üzere hazırlanan ilaçlar (dozlandırılmış); petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar; elmaslar.

İkili Ekonomik İlişkiler

YILLAR

İHRACAT

İTHALAT

DENGE

HACİM

2021

2022

4,899

4,406

5,628

4,088

-0,729

0,318

10,527

8,494

2022 yılında Belçika ile ticaret hacmimiz 10 milyar 527 milyon Dolar olarak kaydedilmiştir. Belçika, 2022 yılında, en çok ihracat yaptığımız 14., keza en çok ithalat yaptığımız 17.ülkedir.


Belçika’ya ihracatımızdaki başlıca ürünler motorlu taşıtlar, aksam, yedek parça ve aksesuarları, çinko cevheri, mücevher eşyası ve aksamları, tekstil ürünleri, makine ve teçhizat, plastiktir.

Belçika’dan ithal ettiğimiz başlıca ürünler ise dökme demir, demirin veya çeliğin döküntü ve hurdaları ve bunların eritilmesi ile elde edilmiş külçeler, petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar, Altın (platin kaplamalı altın dahil), dokuma makineleri, Etilen polimerleri, tedavide veya korunmada kullanılmak üzere hazırlanan ilaçlar, kimya ve ilişkili sanayi ürünleri, plastik, otomobil parçalarıdır.


2002-2021 yılları arasında ülkemizden Belçika’ya yapılan doğrudan yatırımların toplamı 12 milyon Dolar olmuştur.


Bu blogdaki popüler yayınlar

Hollanda Schengen Vizesi

Hollanda Schengen vizesi ile ilgili tüm dosyaları Word ve PDF olarak aşağıda indirme linklerinden bulabilirsiniz. Hollanda Schengen vizesi hakkında bilmeniz gerekeen tüm detaylar adında eklediğimiz PDF dosyasınız dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Hollanda bazı konularda Türk vatandaşlarına ekstrabazı sınırlamalar ve kısıtlamalar koymaktadır ve bunu malesef ankara anlaşmasına aykırı olduğu halde koymaktadır ve devam ettirmektedir. Bu yüzden Vize başvurunuzda ve ülkeye girerken mutlaka kurallara tam olarak uymaya çalıştığınızdan emin olun.   PDF DOSYALAR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN TÜM DETAYLAR PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI VE  HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤ HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ 18 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR İÇİN DOLDURULMASI GEREKEN İZİN FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU KONTROL LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   VİZE BAŞVUR

Almanya İş Arama İşçi Vizesi

Başvuru Şartları ➤  Vize başvuru formu, formlar başvuran tarafından  doldurulacak ve ıslak imza atılacak ve 2 adet olacak (Almanca)  (buradan izleyerek doldurabilirsiniz) ➤  En az 1 yıllık geçerliliği olan pasaport ve pasaportta kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın (fotoğraflı sayfa) 2 adet fotokopisi ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomaları için Anabin'den  (buradan videomuzu izleyerek denkliğinizi kontrol edebilirsiniz)  alınan denklik belgesi (eğer denkliğiniz yoksa KMK dan denklik alınması gerekiyor) ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomalarının ders içerikleri ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. maddesi ile alınmış Kalfalık / Ustalık Belgesi ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. mad

Almanya Schengen Vizesi

PDF DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ GENEL UYGULAMA VE BİLGİLENDİRMELER DOSYASI PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR   WORD DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN İNGİLİZCE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN TÜRKÇE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ONLİNE BAŞVURU LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU VE RANDEVU ALMA LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ RANDEVU DEĞİŞTİRME VEYA İPTAL LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ÜCRETLERİ VE EK HİZMETLERİ BİLGİLENDİRME LİNKİ