Türkiye’den Belçika’da banka hesabı açmak

Belçika’da banka hesabı açmak için birçok farklı sebebiniz olabilir.

Örneğin:

üniversite eğitimi alırken harç ve ek masrafları ödemek
bir işte çalışıyorsanız maaşınızı almak
bir işletmeniz varsa müşterilerinizden ödeme kabul etmek
için banka hesabına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Belçika’da yabancı ülke vatandaşlarına hizmet veren birçok banka mevcuttur. Her bankanın kendine göre müşteri kabul şartları farklıdır ve sizden isteyeceği belgelerde değişiklik olabilir.

Temel olarak hazırlamanız gereken belgeler:

Kimliğinizi doğrulayan belgeler (pasaport, nüfus cüzdanı)
Adresinizi gösteren belgeler (faturalar vb.)
Eksiksiz doldurduğunuz ve imzaladığınız başvuru formu
Bazı bankalar, Belçika’da oturum izni aldığınızı gösteren belgeleri sunmanızı ister. Oturum izniniz henüz yoksa, bu hesap açamayacağınız anlamına gelmez.

Henüz ülkede kayıtlı bir resmi adresiniz yoksa bazı bankalar yaşadığınız ülkedeki mevcut yasal adresinizi kabul edebilmektedir. Ayrıca birçok banka, hesap açma işlemlerini online olarak yapmanıza imkan tanır. Ancak bazı bankalar, ülkeye geldiğinizde ilgili şubeye şahsen giderek belgelerinizi imzalamanızı ve banka kartınızı teslim almanızı isteyebilir.

Bazı bankalar, yukarıda saydığımız belgelere ek olarak  bazı destekleyici belgeler hazırlamanızı isteyebilir:

mevcut bankanızdan mektup veya hesap dökümü
mevcut ikametgahınızı gösteren resmi belgeler
Belçika’daki kayıt olduğunuz okuldan veya işvereninizden alacağınız belgeler
Eğer Türkiye’den Belçika’da bir banka hesabı açmak istiyorsanız, bu işlemleri online olarak yapabilirsiniz. Bu şekilde müşteri kabul eden bankaları araştırabilir ve bu kurumların müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Belçika’ya hiç gitmeden banka hesabı açmak isterseniz farklı belgeler sunmanız gerekebilir. Niçin banka hesabı açmak istediğinize dair ikna edici sebepler belirtmeniz istenebilir. Belçika’yla olan bağınızı sunmanız bankalarca talep edilebilir. Hatta hesap açılışı için en az bir kez ülkeye gelmeniz istenebilir.

Açacağız hesap şekline (cari vb.) göre bankalar sizden aylık 5-6 euro ücret alabilir. Kimi hallerde bu ücretin yıllık alınması söz konusu olabilir. Seçtiğiniz bankayla ilk defa çalışacaksanız yeni müşteri olduğunuz için ilk yıl ücret ödemeniz gerekmeyebilir.

28 yaş altı gençler için birçok bankada ücretsiz veya indirimli hesaplar sunulmaktadır. Genellikle ilk hesap açılışı için alt limit (belirli bir miktar mevduat yatırma zorunluluğu) bulunmaz. Yine de çalışmayı düşündüğünüz bankayla iletişime geçip bilgi almanız yararınıza olacaktır. Yaptığınız işlemlere göre komisyon veya ücret ödemeniz gerekebilir.

Türkiye’den Belçika’da hesap açmak istediğinizde henüz oturma izniniz ve resmi kayıtlı adresiniz yoksa işlemleriniz aksayabilir. Banka sözleşmesini imzalamak için ülkeye gitmeniz gerekebilir. İşlemlerinizi online olarak yapmak isteseniz dahi uğraşmanız gereken formaliteler ve hazırlanmanız gereken belgelerle karşılaşabilirsiniz.

Uzaktan Belçika’da banka hesabı açmak
İnternet aracılığıyla Belçika’da banka hesabı açmanız mümkün. Başvuru öncesi bazı belgelerin okunabilir ve net dijital kopyalarını hazırlamanız yararınıza olabilir.

Online başvurular için istenen temel belgeler genellikle şunlardır:

Online doldurulan başvuru formu
Kimlik bilgileriniz (pasaport veya nüfus cüzdanı)
İkametgâh bilgileriniz (fatura vb.)
Bankaya göre değişmekle birlikte online başvuru sonrası dijital belgelerinizin onay işlemi için e-posta yoluyla size ulaşılabilir ve belgelerinizi imzalamanız istenebilir. Belçika oturma izni sahibi olduğunuzu ispatlamanız gerekebilir.

Hesap açmayı düşündüğünüz bankanın web sitesinden ve müşteri hizmetlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Belçika’da birçok banka Hollandaca, Fransızca, Almanca ve İngilizce dillerinde hizmet vermektedir. İletişime geçtiğiniz bankanın hizmet sunduğu dilleri öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Uluslararası faaliyet yürüten, birçok ülkede şubeleri bulunan bankalardan hesap açmayı düşünebilirsiniz. Ancak yine bir dizi belge hazırlamanız, şubeye gitmeniz ve ücret ödemeniz gerekebilir.

Bunların haricinde,

İsterseniz Wise ile geleneksel bankacılık kesintilerine takılmadan Belçika Euro IBAN ve banka hesabı açabilirsiniz.

Buradan referansımla bir Wise hesabı açarak ilk 2 seferde ücretsiz gönderim hakkı, diğer gönderimlerinizde Alman bankalarına göre %85 daha uygun gönderimler yapabilirsiniz. https://wise.com/invite/u/birolcakir