Ana içeriğe atla

Finlandiya'da Banka Hesabı Açmak

 Finlandiya’da bir banka hesabı açmak için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacaktır:


Pasaport
Devlet tarafından verilen fotoğraflı kimlik
Adresinizin kanıtı (Su, elektrik faturası)
Varsa kişisel kimlik numaranız
Oturma izni veya vize belgesi

Finlandiya’da banka hesabı açma işlemi ücretsiz olsa da, kaydolduktan sonra aylık yaklaşık 2-3 euroluk bir servis ücreti ödemeniz gerekebilir. Kullandığınız hizmetlere bağlı olarak bu ücret değişebilir.

Finlandiya'da ikamet etmeye başlamadan da bir hesap açabilirsiniz. Birçok banka, bu tür durumlar için özel hesap teklifleri hazırlamıştır. İstenen belge ve formlar bankadan bankaya değişebilir, bu nedenle tercih ettiğiniz banka ile iletişime geçerek bunları kontrol etmeyi unutmayın.

Ülkeye taşındıktan hemen sonra bir banka hesabı açtığınızda ise, hesabınız muhtemelen temel veya kısıtlı özelliklere sahip olacaktır. Bu nedenle çevrimiçi işlemlerden faydalanamayabilirsiniz ve çeşitli bürokratik bankacılık prosedürleriyle uğraşmanız gerekebilir.

Bu kısıtlamalar, ülkede yasal olarak 3 aydan fazla bir süre yaşadıktan sonra kaldırılır. Böylece bütünüyle işlevsel bir banka hesabına sahip olabilirsiniz.

Finlandiya'da banka hesabı açmak için gerekli belgeler
Finlandiya’da bir banka hesabı açmak için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacaktır:

Kişisel kimlik belgesi: Kişisel kimlik belgesi olarak, pasaportunuz veya Finlandiya kimlik kartınızın bir kopyası kabul edilebilir. Eğer kişisel kimlik belgeniz veya oturma izniniz Finlandiya'da doğrulanamıyorsa, Finlandiya kişisel kimlik koduna sahip olduğunuza dair bir kanıt eklemeniz gerekebilir. Bu kanıt, nüfus kütüğünden alınmış bir belge veya Vergi İdaresinin “Finlandiya'da geçici olarak kalan yabancının kayıt bilgileri” formu olabilir. Oturma izniniz bankacılık hizmetlerini etkinleştirmek için kullanılabilecek bir kişisel kimlik belgesi olarak kabul edilmez.

Finlandiya'daki ikametinizin yasal olduğunu teyit eden belge: Avrupa Birliği dışındaki bir ülkenin vatandaşıysanız, 3 aydan daha uzun süre geçerli olan bir oturma iznine ihtiyacınız olacaktır. AB vatandaşıysanız, ikamet hakkınıza ilişkin bir kayıt belgesine ihtiyacınız olacaktır.

Çalışma veya öğrenci statüsü kanıtı: Finlandiya'da çalışma amacıyla geldiyseniz iş sözleşmenizin bir kopyasını, eğitim amaçlı geldiyseniz öğrenci statünüzü kanıtlayan bir belgeyi dokümanlarınıza ekleyin. Eğer Finlandiya’da kalışınızın ardında aile birleşimi gibi bir neden varsa bu durumu da belgelemelisiniz.

Hesaba yatırılacak fonların kaynağına ilişkin belgeler: Bankalar, hesaba yatıracağınız paranın kaynağını gösteren belgelere de ihtiyaç duyabilirler. Bunun için, mevcut bankanızdaki son 3 aylık hesap işlem dökümünü, makbuzlarınızı ve alım-satım yaptıysanız senetlerinizi hazırlamalısınız.

Banka bilgi formu: Banka tarafından size temin edilecek bilgi formunu dikkatlice ve eksiksiz doldurarak belgeleriniz arasına ekleyin.

Bankanız yukarıdaki belge listesine ek olarak başka dokümanlar da isteyebilir. Bu yüzden işlem öncesinde bankanızı arayarak ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Formu ve belgeleri göndermeden önce aşağıdakileri kontrol etmeyi unutmayın:

Şahsi banka hesabı açmak için 18 yaşında ve üzerinde olmalısınız.
Banka hizmet ücretlerini ödemek için yeterli paranız olmalıdır. Cari hesap açma ücreti aylık yaklaşık 2,5 eurodur. Dijital hizmetler ise ayda yaklaşık 3 euroya mal olmaktadır.
Finlandiya'daki adres bilgilerinizi Dijital ve Nüfus Veri Hizmetleri Kurumuna kaydettirmeniz gerekmektedir. Adresiniz sadece bir posta adresi değil, kalıcı veya geçici konaklama için olmalıdır.
Kişisel kimlik belgenizin hasarsız olması ve fotoğraftan kolayca tanınabilir olmanız gereklidir.
Başvurmak için kişisel verilerinizi ve adresinizi Finlandiya makamlarına kaydettirmeyi unutmayın. Dijital ve Nüfus Veri Hizmetleri Ajansının (Finlandiya Dijital Ajansı) hizmet noktalarından, Finlandiya Göçmenlik Bürosundan veya yerel bir vergi dairesinden kayıt yaptırabilirsiniz.
Finlandiya'ya AB dışından geldiyseniz, oturma izninizin 3 aydan uzun bir süre için geçerli olması gerekmektedir. AB vatandaşıysanız, Finlandiya'da ikamet etme hakkınızı kaydettirmelisiniz.

Bunların haricinde,

İsterseniz Wise ile geleneksel bankacılık kesintilerine takılmadan Finlandiya Euro IBAN ve banka hesabı açabilirsiniz.

Buradan referansımla bir Wise hesabı açarak ilk 2 seferde ücretsiz gönderim hakkı, diğer gönderimlerinizde Alman bankalarına göre %85 daha uygun gönderimler yapabilirsiniz. https://wise.com/invite/u/birolcakir

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hollanda Schengen Vizesi

Hollanda Schengen vizesi ile ilgili tüm dosyaları Word ve PDF olarak aşağıda indirme linklerinden bulabilirsiniz. Hollanda Schengen vizesi hakkında bilmeniz gerekeen tüm detaylar adında eklediğimiz PDF dosyasınız dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Hollanda bazı konularda Türk vatandaşlarına ekstrabazı sınırlamalar ve kısıtlamalar koymaktadır ve bunu malesef ankara anlaşmasına aykırı olduğu halde koymaktadır ve devam ettirmektedir. Bu yüzden Vize başvurunuzda ve ülkeye girerken mutlaka kurallara tam olarak uymaya çalıştığınızdan emin olun.   PDF DOSYALAR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN TÜM DETAYLAR PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI VE  HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤ HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ 18 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR İÇİN DOLDURULMASI GEREKEN İZİN FORMU PDF OLARAK İNDİR ➤   HOLLANDA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU KONTROL LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   VİZE BAŞVUR

Almanya İş Arama İşçi Vizesi

Başvuru Şartları ➤  Vize başvuru formu, formlar başvuran tarafından  doldurulacak ve ıslak imza atılacak ve 2 adet olacak (Almanca)  (buradan izleyerek doldurabilirsiniz) ➤  En az 1 yıllık geçerliliği olan pasaport ve pasaportta kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın (fotoğraflı sayfa) 2 adet fotokopisi ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomaları için Anabin'den  (buradan videomuzu izleyerek denkliğinizi kontrol edebilirsiniz)  alınan denklik belgesi (eğer denkliğiniz yoksa KMK dan denklik alınması gerekiyor) ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora diplomalarının ders içerikleri ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. maddesi ile alınmış Kalfalık / Ustalık Belgesi ve bunların noter aslı gibidir belgeleri ile Almanca veya İngilizce Yeminli Tercümeleri ➤  3308 sayılı kanunun 16. mad

Almanya Schengen Vizesi

PDF DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ GENEL UYGULAMA VE BİLGİLENDİRMELER DOSYASI PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN HAZIRLANACAKLAR LİSTESİ PDF OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN BAŞVURU FORMU PDF OLARAK İNDİR   WORD DOSYALAR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN İNGİLİZCE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ İÇİN TÜRKÇE NİYET MEKTUBUNU WORD OLARAK İNDİR   LİNKLER ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ONLİNE BAŞVURU LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU VE RANDEVU ALMA LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ RANDEVU DEĞİŞTİRME VEYA İPTAL LİNKİ ➤   ALMANYA SCHENGEN VİZESİ ÜCRETLERİ VE EK HİZMETLERİ BİLGİLENDİRME LİNKİ