İsviçre'de Banka Hesabı Açmak

 İsviçre bankacılık sistemi, Dünyanın en modern ve güvenilir bankacılık sistemlerinden biri olarak bilinir.

Bir Avrupa Birliği ülkesi olmayan İsviçre, bankacılık kurallarını kendisi belirler.

İngiltere ve Almanya’nın aksine, İsviçre’de bir banka hesabı açmak için ülkede ikamet kaydınız bulunması gerekmiyor.¹ Bunun kötüye kullanılmaması için son derece sıkı yasalar mevcut.

İsviçre bankalarında kim hesap açabilir?
İsviçre bankaları elbette öncelikli olarak İsviçre vatandaşlarının ve ülke oturma ve/veya çalışma izniyle hayatlarını sürdürenlerin kullanıma açıktır. İster İsviçre’de maaşlı bir çalışan, ister öğrenci, ister kendi işinizi yürüten bir freelancer olun, oturma izninizle bir İsviçre vatandaşından farksız şekilde banka hesabınızı açabilirsiniz.

Bunun yanı sıra İsviçre bankaları sahip oldukları gizli müşteri kavramıyla da bilinirler. Bu birçok zengin iş adamının İsviçre’de banka hesabı açma sebeplerinden biri olarak bilinir. Gizli müşteri kavramı, yüklü miktarda sermayeye sahip olan kişilerin İsviçre bankalarında kimlik bilgilerini gizleyerek hesap açmasına imkan tanır.

Burada genel bir yanlış anlaşılmanın altını çizmekte de fayda var. İsviçre’de yaşamıyor dahi olsanız İsviçre bankalarında hesap açmak için mutli milyoner olmanız gerekmiyor.

Farklı gelir grubundan gelen ve İsviçre’de ikameti bulunmayan kullanıcılar da burada bir banka hesabına sahip olabilir. Ancak bu durumda bankaların talep ettikleri ekstra evraklar olabileceğini ve belirli bir miktarda depozito yatırmanız gerekebileceğini belirtelim.

İsviçre’de banka hesabı nasıl açılır?
İsviçre bankacılık sistemi kendi ülke vatandaşı olsun olmasın, ülkesinde ikamet etsin etmesin herkese kapılarını açarken güvenlik önlemlerini de elden bırakmıyor. Bu nedenle İsviçre’de banka hesabı açmanın çok kolay bir işlem olduğunu söylemek yanlış olur.

Hem bireysel hem de ticari kullanıcılar olası bir vergi kaçakçılığı ya da kara para aklama ihtimalinin önüne geçmek adına hesap açma aşamasında birçok doküman ibraz etmek zorundalar.

İsviçre’de bir banka hesabı açarken finansal işlem geçmişinizde şeffaf olmanız son derece önemlidir.

Birçok ülkede olduğu gibi İsviçre’de de bir banka hesabı açmak için aşağıdaki dokümanlara sahip olmanız gerekir.

Pasaport: Sahip olduğunuz ülke pasaportunun orjinali tercih edilir.
İkamet adresinin kanıtı: İkamet ettiğiniz evin sözleşmesi ya da adınızın üzerinden bulunduğu bir hizmet faturasını (su, elektrik, doğalgaz) kullanabilirsiniz. Telefon faturası genellikle kabul edilmiyor.

Gelir beyanı: İş yerinizle imzaladığınız işe giriş sözleşmesi ya da maaş hesap dökümünüz yeterlidir. Eğer freelance olarak çalışıyorsanız, hizmet sunduğunuz sitenizin adresi ve serbest meslek sahibi olduğunuzu kanıtlayacak diğer dokümanlara ihtiyacınız olacaktır.

Bu belgelerin yanı sıra açacağınız hesabı hangi amaçla kullanacağınızdan, ne tarz para transferleri gerçekleştireceğinize kadar birçok konuda size sorulacak sorulara cevap vermeye hazırlıklı olmakta fayda var. Aynı zamanda hesabınızı kullanmaya başladıktan sonra herhangi bir zamanda hesabınıza giriş çıkış yapan para miktarının yasalara uygun bir şekilde kazanıldığını kanıtlamanız gerekebilir.

Bir ticari hesap açmak istemeniz durumunda ise takip etmeniz prosedürler yaptığınız işe ve herhangi bir politik role sahip olup olmadığınıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

İsviçre’de bir banka hesabı açmak için genellikle banka şubesine gitmeniz gerekir. Ancak bazı durumlarda bu işlemi hesap açmak istediğiniz İsviçre bankasının kendi ülkenizde bulunan temsilcilikleri aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’den İsviçre’de banka hesabı açmak
İsviçre’de ikamet etmeden bir İsviçre banka hesabına sahip olmak bazı ülke vatandaşları için imkansıza yakın olsa da Türk vatandaşları için ihtimaller dahilinde. Fakat Türkiye’den İsviçre’de bir banka hesabı açmak için yukarıda sıraladığımız dökümanlardan daha fazlasına ihtiyacınız olacak.

Buradaki en önemli faktör yatırmanız gereken hesap açılış depozitosudur. Depozito miktarları bankadan bankaya değişiklik gösterse de açılış depozitolarının azımsanmayacak miktarlarda olduğu bilinir. Depozito konusunda değişmeyen şey ise bankaların bu miktar ne olursa olsun hesabınızda minimum tutar olarak sabit kalmasını talep etmeleridir.

Yani İsviçre bankasında bir hesap açmanız durumunda depozito olarak yatıracağınız miktar ne olursa olsun bu miktarın kullanımıza açık olmayacağını bilmelisiniz.

Bunun dışında, hesabınızı açarken İsviçre’deki bankanıza Türkiye’deki vergi otoritelerine İsviçre hesabınız aracılığıyla gerçekleştireceğiniz bankacılık işlemlerinizle ilgili bilgi paylaşımı izni vermeniz gerekir. İsviçre bankaları bu sayede herhangi bir vergi kaçakçılığı ihtimalinin önüne geçerler.

Bunların haricinde,

İsterseniz Wise ile geleneksel bankacılık kesintilerine takılmadan İsviçre Frangı IBAN ve banka hesabı açabilirsiniz.

Buradan referansımla bir Wise hesabı açarak ilk 2 seferde ücretsiz gönderim hakkı, diğer gönderimlerinizde Alman bankalarına göre %85 daha uygun gönderimler yapabilirsiniz. https://wise.com/invite/u/birolcakir