Norveç’te bankalar küresel finansal sisteme entegredir. Ülkede yabancılar da banka hesabı açabilir.


Yabancıların çalışmayı düşündükleri bankanın İngilizce dilinde hizmet sunup sunmadığını araştırması önerilir. Bankacılık ücretleri, hesap açma kolaylığı ve sunulan ek hizmetler değerlendirmeye alınmalıdır. En güncel bilgi için kurumların internet sitelerine göz atmanız veya müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz önerilir.

Banka hesabı açmak isteyen kişiler, ülkedeki bankalar hakkında bilgi veren bir online kaynak olan Finansportalen’den yararlanabilir. Finansportalen; Norveç'teki banka, yatırım ve sigorta hizmetlerinin fiyatlarını ve faiz oranlarını karşılaştıran, kamu tarafından finanse edilen bir kuruluştur.

Norveç'te birkaç aydan fazla kalmayı planlayan bir yabancının banka hesabına ihtiyacı olacaktır. Kira ve maaş ödemeleri gibi finansal işlemler için bir banka hesabı gerekir.

Ülkedeki çoğu bankada hesap açmak ücretsizdir. Banka hesabına bağlı bir banka kartı için 200 – 300 Norveç kronu (NOK) civarında bir ücret tahsil edilebilir.

Norveç'te birçok türde bankacılık hizmeti mevcuttur. Temel bankacılık hizmetleri vatandaşlığa bakılmaksızın, Norveç'te yaşayan herkesin erişimine açıktır. Temel bankacılık hizmetleri; bir banka hesabı, banka kartı ve online bankacılığa erişim anlamına gelir. Risk değerlendirmesinin ardından banka; kredi, kredi kartı ve BankID gibi diğer hizmetleri de sunabilir.

Norveç’te yaşayan yabancıların banka hesabı açarken bir BankID edinmesi önerilir. BankID, online hizmetlerde güvenli tanımlama ve imzalama için kullanılan kişisel elektronik kimlik olarak düşünülebilir. Online ortamda kimlik kanıtı olarak işlev görür.

BankID ile belgeleri elektronik olarak imzalamak mümkündür. Bankaların yanı sıra birçok kamu ve özel hizmet için de kullanılır. Ev satın almak, ihaleye katılmak veya kreş başvurusu yapmak gibi birçok işlem için başvuru sahibinin BankID’sinin olması gerekir.

Norveç bankaları
Norveç'in bankacılık sisteminde, çeşitli ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanmış hizmetler sunan çok sayıda yerleşik kurum bulunur. Bununla birlikte, Norveççe konuşmayan kişilerin ihtiyaçlarına yanıt vermek açısından tüm bankalar aynı avantajlara sahip değildir.

Norveç’te banka hesabı açmak isteyen yabancıların başvurabileceği başlıca bankalar:

DNB (DnB NOR): DNB, yabancılara hizmet verme konusunda tecrübeli bir banka olarak bilinir. Bankanın hizmetleri (müşteri hizmetleri de dahil) İngilizce seçeneğiyle sunulur.
Nordea Bank: Norveç’in bir diğer büyük bankası Nordea, online bankacılık alanında gelişmiş uygulamalara sahiptir. Nordea’nın İngilizce internet sitesi ve mobil uygulaması kullanıcı dostudur ve Norveççe bilmeyenler için bankacılık işlemlerini kolaylaştırır.
SpareBank 1: Birkaç ulusal Norveç tasarruf bankasının bir araya gelmesiyle kurulan SpareBank 1, güçlü ve sağlam kurumsal yapısıyla tanınır. İngilizce hizmet de veren banka, çok sayıda bankacılık ürün ve hizmeti sunar.
Handelsbanken: Bir İsveç bankası olan Handelsbanken’in Norveç’te de önemli bir varlığı bulunur. Kişiselleştirilmiş müşteri hizmetleriyle tanınan banka, İngilizce olarak da hizmet sunar. Handelsbanken’in müşteri hizmetlerine yaklaşımı, yabancılar tarafından tercih edilmesinde önemli bir unsurdur.
Danske Bank: İngilizce olarak da hizmet veren Danske Bank, çok sayıda bankacılık ürünü sunar. Bankanın online uygulamaları kullanıcı dostu olarak bilinir.

Bunların haricinde,

İsterseniz Wise ile geleneksel bankacılık kesintilerine takılmadan Norveç Euro IBAN ve banka hesabı açabilirsiniz.

Buradan referansımla bir Wise hesabı açarak ilk 2 seferde ücretsiz gönderim hakkı, diğer gönderimlerinizde Alman bankalarına göre %85 daha uygun gönderimler yapabilirsiniz. https://wise.com/invite/u/birolcakir